Netradiční batáty ozvláštní každé jídlo. Jejich sladké chuti se nemusejí bát ani diabetici
Batáty neboli sladké brambory byly roky považované za zahraniční kuriozitu, v poslední době ale dobývají i středoevropské stoly. A není divu. Jejich netradiční chuť není jejich jediným přínosem, mají také pozitivní vliv na zdraví. Své napoví už jen jejich barva. Červená zelenina obecně snižuje riziko srdečních chorob a rakoviny a posiluje zrak, fialová zase obsahuje velkou dávku antioxidantů.
Čím batáty prospívají?
Batáty pocházejí z Jižní a Střední Ameriky. V tradiční kuchyni zdejších obyvatel byly základem každodenních jídel, podobně jako u našich brambor. Nejoblíbenější odrůdy batátů mají podlouhlý a buclatý tvar a jejich hmotnost se pohybuje od dvou do čtyř kilogramů. Do Evropy se tato plodina dostala díky Kryštofu Kolumbovi.
Batáty jsou skutečnou zdravotní „bombou“. Obsaženými látkami a minerály daleko převyšují naše klasické brambory, na které jsme zvyklí. Tato zelenina je výborným zdrojem betakarotenu, hořčíku, vápníku a vitamínů A, C a B6. Obsahuje také hodně škrobu a bílkovin. Díky tomu batáty snižují hladinu cholesterolu. Mají příznivý vliv na správnou funkci srdce a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.
Mohou je jíst i diabetici
Navzdory tomu, že mají batáty sladkou chuť, by se jim neměli vyhýbat ani diabetici. Jejich konzumace nezpůsobuje výkyvy hladiny krevního cukru. Podle některých zjištění se má dokonce za to, že mohou zlepšovat funkci buněk produkujících inzulín. Díky nízkému glykemickému indexu se skvěle hodí do jídelníčku všech, kdo si chtějí udržet štíhlou linii.
Stejně jako tradiční brambory i batáty lze servírovat jako přílohu k pokrmům v podobě hranolek, pyré nebo smažených plátků. Hodí se také jako přísada do polévek nebo (po předchozí tepelné úpravě) do ovocných smoothies. Batáty se vaří ve vodě asi dvacet až třicet minut. Vodu na vaření je vhodné dochutit solí, kmín ale raději schovejte pro klasické brambory.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/sweet-potato-benefits