Nepřítel každé kuchyně už vás děsit nemusí. Na vodní kámen jde vyzrát jednoduchou metodou

Nic není při vaření vody dráždivější než zvuk kamene odrážejícího se ode dna konvice. I přes použití filtrů se dostane z konvice a po uvaření čaje plave v hrnku. Existuje domácí způsob, jak se ho zbavit. Řešení je v každé kuchyni.

Přestože stále více lidí používá filtry na vodu z kohoutku, vysoký obsah vodního kamene způsobuje, že část usazenin stejně projde. Částečky vodního kamene se usadí na dně a po chvíli začnou vytvářet silnou, viditelnou a nevzhledně vypadající vrstvu. Řešením mohou být slupky od brambor. Zjistěte, jak je můžete využít.

Kde se bere vodní kámen?

Za vznik vodního kamene v konvici může tvrdost vody ve vodovodu. Čím větší tvrdost, tím rychleji se na dně konvice objeví nežádoucí usazeniny. Samotný fenomén tvrdosti vody neznamená nic menšího než přítomnost iontů vápníku a hořčíku ve vodě. Při vaření dochází v hydrogenuhličitanech vápníku a hořčíku k reakci, která je přemění na uhličitany. Ty se zase usazují na dně a stěnách nádob a tvoří tzv. vodní kámen.

Mohlo by vás zajímat:  Jednodenní banánová dieta pročistí organismus a zažene špatnou náladu. Není ovšem banán jako banán
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vodnímu kameni předejít?

Dnes je na trhu dostupných mnoho uhlíkových filtrů, které lze pořídit za přijatelnou cenu. Jsou mnohem účinnější než babiččiny způsoby čištění vodního kamene přes nálevku z filtračního papíru. Uhlíkové filtry adsorbují nečistoty obsažené ve vodě, takže si vodu můžeme užívat bez toxinů. Vodní filtry také absorbují chlór a jeho deriváty a také organické sloučeniny. Navíc díky použití uhlíkových filtrů má naše voda lepší chuť, vůni i barvu.

Jak se zbavit vodního kamene?

Odvápnění konvice nezabere mnoho času. Existuje mnoho domácích a chemických metod odstranění vodního kamene. Dnes se podíváme na méně známou, kterou je použití bramborových slupek.

Jde o velmi jednoduché, levné a ekologické řešení. Omyté bramborové slupky stačí vložit do konvice, zalít vodou a poté uvařit. Po převaření vody (nejlépe vícekrát, aby byl výsledek ještě lepší) ji vylijte a slupky vyhoďte. Teprve po převaření konvice naplněné na maximum můžete připravovat nápoje a konvice se bude lesknout jako nová.

Zdroj: https://min.news/en/home/d0334e97da255a49bbc1315b099d2b55.html
Přidat na Seznam.cz