Nature 1905066 1920

Nenechte se odradit jejím jménem, čemeřice smrdutá ozdobí vaši zahradu i v zimě

Čemeřice smrdutá je originální rostlina, které stojí za to věnovat pozornost. Navzdory nelibému názvu je čemeřice smrdutá skvělou ozdobou zahrad, a to obzvláště v období mrazů. Svěží květy, které se fantasticky mísí s kožovitými listy, kvetou již od konce ledna do května. Čemeřice přežije v nepříznivých povětrnostních podmínkách a nevadí jí ani nedostatek pozornosti. Bohatě jí postačí vhodné umístění a hnojení jednou ročně. 

Čemeřice smrdutá, seznamte se!

Čemeřice smrdutá patří do čeledi pryskyřníkovitých a jde o vysokou vytrvalou bylinu. Na dřevitém stonku se nachází dlouhé řapíkaté listy s jemně zubatou čepelí. Květy čemeřice jsou nenápadné a uspořádané do vrcholíků. Stopky v květenství jsou žláznaté a zvonkovitého tvaru. Čemeřice smrdutá pochází ze západní a jihozápadní Evropy. Dnes je však díky svým vlastnostem pěstována ve všech koutech Země. 

Mohlo by vás zajímat:  Každý zahrádkář se už těší na jaro. Ty nejoblíbenější květiny můžeme sázet hned v dubnu

Fantastické kompozice

Čemeřice smrdutá dosahuje velikosti až 50 cm. Nejlepší je zasadit ji ve společnosti jiných okrasných keřů či stromů. Roste také bujně v květináčích a je působivou výzdobou teras nebo zahrad. Může být také použita v řezané formě k oživení interiéru.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pěstování

Nejlépe roste na vápencové, úrodné a propustné půdě, která by měla být mírně vlhká. Výběr místa je zásadní, jelikož má čemeřice slabé kořeny, díky kterým je náchylná na prudký vítr. Současně by měla být zasazena na stinném místě. Rostlina by měla být jednou ročně pohnojena, ideálně vícesložkovým hnojivem. V období sucha by měla být také častěji zalévána. 

Mohlo by vás zajímat:  Plektrant doma nebo na balkoně odežene komáry

Množení

Jedním z nejlepších způsobů, jak čemeřici množit, je dělení trsů od jara do léta. Výsev čerstvě vyzrálých semen by měl být proveden na lehce zastíněném záhonku či v chladném pařeništi. 

Vlastnosti

Čemeřice obsahuje glykosidy, které vyvolávají kýchání, zánět spojivek, dráždí sliznici a ve velkém množství také zažívací trakt. Otrava, kterou může čemeřice způsobit, se projevuje průjmem, zvracením, pálením v ústech či slabostí. Při otravě čemeřicí je důležité vyvolat zvracení a podat černé uhlí. 

Zdroj: https://www.epicgardening.com/helleborus-foetidus/
Přidat na Seznam.cz