Sachor

Některé pokojové rostliny nesnesou příliš velké teplo. Rozpálené radiátory je mohou i zabít

Jestliže doma hodně topíte a v blízkosti radiátoru máte rostliny, musíte vědět, které rostliny tam nechat nemůžete, protože jim příliš mnoho tepla škodí. Pro některé jsou takové podmínky opravdu neúnosné a mohou uhynout. Jak jim pomoci, aby celou zimu vydržely a na jaře znovu rostly a vykvetly?

Mezi rostliny, které nemají rády teplo, patří i kapradiny

Kapradina Adiantum pochází z tropické Ameriky, nesnese tedy velké teplo a průvany, které jí mohou poškodit listy. V zimě by tak měla zůstat v místnosti, kde bude teplota kolem 16 stupňů – vhodným místem bude světlá chodba. Můžete ji dvakrát denně rosit, má ráda stojatou nebo převařenou vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Dracéna vyčistí domácí vzduch, péče o ni je snadná
Zdroj obrázku: Freepik

Šáchor patří mezi další rostliny, které nemají rády naplno puštěné radiátory. Pokud se tak stane a vysuší se, poznáte to podle hnědých okrajů listů a objeví se na nich skvrny. Květináč s touto rostlinou by měl být ponořený ve vodě. Fíkus je rostlina, která vodu miluje. Je ale potřeba hlídat množství, protože její kořeny mají tendenci hnít. Má ráda stinné polohy, takže ji můžete nasměrovat na východ.

Některé rostliny jsou zvyklé na vysokou vlhkost

Maranta patří mezi rostliny, které nemají rády temné a chladné noci, mohou složit své listy. V suché a špatně větrané místnosti se jim ale také nebude dařit, protože na ně mohou zaútočit škůdci. Listy zhnědnou a jsou křehké. Můžete je stříkat odvápněnou vodou, právě proti škůdcům. Můžete ji dát na podnos s vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus dělá radost nejen svými květy. Při splnění několika podmínek bude zdobit domov celoročně
Zdroj obrázku: Freepik

Kapradina Asplenium roste na tropických stromech, a je tak zvyklá na vyšší vlhkost. Suchý vzduch nemá v oblibě, ale nevadí jí vysoké teploty, které jsou v domech v zimě. Kapradina Nephrolepis musí mít neustále vlhkou půdu, takže je nutné ji rosit nebo zavlažovat okolí rostliny. Kalatea nemá ráda náhlé změny teploty, minimum je 16 stupňů. Zalévat by se měla vlažnou vodou, nikdy studenou.

Zdroj: https://www.gardeningetc.com/news/is-your-heating-killing-your-house-plants
Přidat na Seznam.cz