Nejoblíbenější příloha může být i smrtelně nebezpečná. Stačí, aby brambory vyklíčily nebo byly zelené
Brambory nemusí být vždy chutnou přílohou, jak se na první pohled může zdát. Obsahují totiž solanin, který patří mezi toxické látky. Nachází se hlavně v zelených bramborách, které tak není vhodné vůbec jíst. Jeho konzumace způsobí problémy s orgány, které mohou vést až ke kómatu. Toxické brambory tedy raději nejezte. Jedná se zejména o období klíčení.
Jaké následky může mít konzumace zelených brambor?
Solanin patří mezi organické sloučeniny, které jsou zdraví nebezpečné. Nachází se především ve výhoncích rostlin, které jsou lilkovité. Sem patří také brambory. Jestliže tedy sníte velké množství solaninu, můžete očekávat zdravotní problémy, mezi které patří například nevolnost, zvracení, kolika nebo průjem. V některých případech se může objevit také oběhové selhání a kóma.
Příznaky se objevují do několika hodin po konzumaci zelených brambor. Pokud jste velmi štíhlí nebo máte jiné problémy ještě před otravou, může se stát, že otrava vás bude stát život. Solanin ovšem najdete nejen v zelených bramborách, je také v nezralých rajčatech nebo paprikách. Zelená barva se objeví, pokud je hlíza ve fázi růstu a dostanou se k ní sluneční paprsky.
Solanin najdete v bramborách hlavně na jaře
Nejvíce solaninu najdete v klíčcích a ve slupce. Při práci se zelenými bramborami se tedy musí nejdříve odstranit klíčky, poté je oloupejte a odstraňujte každý zelený kousek. Až takto upravenou bramboru můžete uvařit nebo upéct a sníst ji bez problémů. Jestli nechcete, aby vám brambory klíčily, budete jim muset vytvořit správné místo ke skladování.
Potřebují chladné a tmavé místo, vhodné je uložit je do papírového sáčku. Optimální teplota je kolem 10 stupňů, ale nesmí klesnout moc nízko, protože škrob v bramborách se pak změní na cukr. Brambory budou chutnat sladce a objeví se nepříjemná textura, která nepřidá na jejich vzhledu.
Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/solanine_poisoning_how_does_it_happen