Cultivation Land Garden With Hand Tools Soil Loosening Gardening Concept Agriculture Plants Growing Bed Row

Nechat zahradu ladem se nevyplácí. Péče během chladných měsíců předejde jarní katastrofě

Plení je aktivita, kterou mnozí provádějí pouze na jaře nebo v létě. Během podzimních měsíců jen málokdo sáhne dobrovolně po hrabičkách, natáhne zahradní rukavice a pustí se do práce. Bohužel je to veliká chyba, nedostatečné odstranění plevelných rostlin na podzim způsobí na jaře jejich boom, který přinese daleko více těžkostí. Proč býlí odstraňovat i v chladnějších měsících a po jakých efektivních a ekologických prostředcích sáhnout?

Rychle se rozšiřuje a těžko se odstraňuje

Vysazené sazenice chřadnou, zatímco plevelným rostlinám se daří? Je to tak, plevel má extrémní schopnost se rychle šířit, ubírat živiny pěstovaným rostlinám, k tomu se jen těžko odstraňuje. Má totiž vyvinutý silný kořenový systém, proto nestačí jen odstranit nadzemní části, protože zakrátko se objeví nové výhonky. Plení je tak celosezónní aktivitou, kterou je třeba dělat, aby zahrada vypadala krásně. A sezóna u plevelných rostlin nekončí na konci srpna, ale až v pozdním podzimu, protože tyto rostliny stále rozšiřují semena do okolí.

Mohlo by vás zajímat:  Na nenáročné kolopejky můžete občas i zapomenout, dopřejte jim ale dostatek světla
Zdroj obrázku: Freepik

Bez plení to nepůjde

Těžko najít zahradníka, který by se vyžíval v plení záhonů nebo chodníků. Není však zbytí a podle odborníků je fyzické plení zásadním krokem k likvidaci býlí. Nejvhodnější je zbavit zahradu malých rostlin, které se snadno vytahují ze zeminy a následně se nechají uschnout. U větších rostlin nebo těch, které mají hluboké kořeny, jako jsou pampelišky nebo přesličky, se pak musí použít rýč, hrábě nebo vytahovací hrot. Po vyjmutí nežádoucích rostlin je možné zasypat záhony mulčem z kůry nebo štěpky, protože nepropouští sluneční paprsky. Dále je možné použít mulčovací fólii, kartonové krabice nebo agrotextilie.

Mohlo by vás zajímat:  Proti nepříjemnému pálení žáhy existuje rychlá pomoc. Speciální léky vůbec nebudete potřebovat

Octem proti nežádoucím rostlinám

A jak ošetřit terasu z dlažby, chodníky nebo cestičky, v jejichž spárách se objevují nežádoucí rostliny a mechy? První pomocí je rozhodně ocet, který se naředí vodou a pomocí rozprašovače se aplikuje na nežádoucí vegetaci. Před použitím je nutné ověřit na kousku dlažby, zda nedochází k jejímu odbarvení. Pomůže též roztok ze soli, jedlé sody a vody, který se používá na dlažební kostky a spáry mezi nimi.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/advice/grow-your-own/features/autumn-weeds
Přidat na Seznam.cz