Ne všechny rostliny přežijí tuhé mrazy. Tyhle druhy potřebují přes zimu do tepla
Některé rostliny, které nám v létě zdobí zahradu, je třeba přesunout domů, jakmile venkovní teplota klesne. Patří mezi ně exotické keře jako oleandry, durmany, olivy, citrusy a podobně. Dařit se jim přes zimu bude v garáži nebo světlé, suché hale, kde teplota nepřesáhne 10 °C. Rostliny zde zalévejte pravidelně, ale mírně. Stačí jen tak, aby substrát úplně nevyschl. Před zimním odpočinkem nebo brzy na jaře zkraťte větvičky asi o třetinu.
Muškáty raději přesuňte dovnitř
Všechny druhy muškátů je třeba na zimu rovněž přenést domů. Pokud je máte zasazené na záhonku, pečlivě je vykopejte, aniž byste poškodili kořeny nebo výhonky, a vložte do menších nádob. Starý substrát přitom setřeste, zasaďte je do květináče s drenáží a univerzální zalévací směsí smíchanou s perlitem nebo pískem.
Po přesazení odstraňte z muškátů uschlé květy a uvadlé listy. Výhonky zkraťte asi o polovinu. Přesazené muškáty uschovejte do suterénu s oknem, kde se jim bude dařit nejlépe. Dát je můžete i na verandu nebo na nevytápěné schodiště. Nesvědčí jim příliš vysoké teploty, ale ani příliš nízké. Na jaře je můžete opět sázet ven.
S bylinkami opatrně
Byliny nemají rády chlad ani mokro. Když se namočí, mohou docela snadno ztrácet aroma. Domů si na zimu vezměte rozmarýn, bazalku, některé odrůdy šalvěje, levanduli, tymián a vavřín. Byliny pěstované na záhoncích můžete přesadit do nádob. Doma pro ně najděte co nejsvětlejší místo, které není v dosahu radiátoru. Zalévejte jen mírně.
Hlíznaté rostliny, například begonie nebo sladké brambory, je třeba vykopat. Odstraňte veškeré zbytky substrátu a nemocné části. Několik dní je sušte na novinách. Zdravé hlízy umístěte do krabic a zakryjte je suchým pískem, rašelinou nebo dřevěnými pilinami. Do jara je skladujte v místnosti, kde je suchý a chladnější vzduch. Pravidelně je kontrolujte, nemocné hlízy ihned vyhoďte.
Zdroj: https://www.almanac.com/protecting-your-garden-frost