Fresh Red Cranberry Vintage Table

Na slunném místě zahrady se bude líbit brusince. Odvděčí se bohatou úrodou zdravých plodů

Brusinky jsou oblíbeným pomocníkem při zánětu močových cest. V obchodech je nejčastěji koupíte v sušené podobě, ale snadno si je můžete vypěstovat i sami. Jsou to plody zdravé, mají sladkokyselou chuť, ale nepatří mezi levné potraviny. Proč se vyplatí brusinky pěstovat na zahradě? Využijete je při výrobě džemů nebo tinktur.

Brusinky můžete mít i na vlastní zahradě

Brusinky patří mezi vytrvalé keře, které jsou stále zelené. Mohou dorůst až do výšky dvou metrů. Mají specifické nároky na půdu, protože mají rádi kyselou a vlhkou zeminu. Kořenový bal je velmi mělký, má pouze 15 cm na délku. Brusinky mají kořeny navíc velmi jemné. Mezi oblíbené druhy k pěstování patří brusinka velkoplodá, protože plodí velké bobule.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí rostliny jsou ozdobou interiéru, je ale nutné správně je zalévat a hnojit

Brusinka kvete v červnu a červenci, květy jsou velmi podobné jeřábu, opylovávají je včely a čmeláci. Plody pak zrají v září nebo říjnu – záleží na odrůdě. Ovoce by se nemělo jíst syrové, protože je hodně kyselé. Můžete ho ale dlouhodobě uchovávat a použít k výrobě nejen džemů, ale také tinktur nebo je naložit. Jak pěstovat brusinky, abyste se mohli z jejich plodů těšit?

Zdroj obrázku: Freepik

Brusinky potřebují nejen spoustu světla, ale také hnojivo

Substrát pro pěstování brusinek musí být vlhký, rostlina potřebuje také dostatek světla, protože ve stínu bude postupně odumírat. Vlhkost je třeba udržovat stálou, proto keři dopřejte dostatek vody. Rostlina sucho nesnáší, hlavně v období kvetení. Dejte si ale pozor, aby kořeny nebyly zaplavené, protože mohou hnít a rostlina bude umírat. Nikdy brusinky nevysazujte do mokřadu.

Mohlo by vás zajímat:  Citrón je prospěšný nejen pro naše zdraví, skvělé využití najde i v domácnosti

Brusinky pak můžete také třikrát za rok přihnojit. Můžete použít dusíkatá hnojiva, nejlepší je síran amonný, který půdu také okyseluje, což má rostlina velmi ráda. Brusinky snesou i nízké teploty, ale jarní mrazíky mohou poškodit první poupata a výhonky – na pokrytí používejte tenkou vrstvu slámy.

Zdroj: https://www.cranberries.org/how-cranberries-grow
Přidat na Seznam.cz