Lano

Hurá nahoru: poprvé zkoušíme slackline

Léto pomalu začíná a parky se plní lidmi, kteří vytáhli své koníčky pod koruny stromů. Jednou z oblíbených venkovních aktivit poslední doby je slackline. Chůze po „lajně“ je výbornou aktivitou nejen pro posílení fyzického těla, ale zároveň naopak uvolnění napětí psychického. Pojďme si vysvětlit, oč přesně jde a co k provazochodectví začátečník potřebuje.

 

Historie slackline je vystupována do sedmdesátých let minulého století a sledujeme ji až do kalifornských Yosemit, kde vzniká díky kratochvíli tamních lezců chození po řetězech u parkovišť. Tato aktivita působí klidně a na první pohled nenáročně, opak je však pravdou. Pokročilí chodci zdolávají i velmi dlouhé slacklines v přímo adrenalinových výškách. Oproti tomu, kdy máte pod sebou lano a chodíte po něm, je slackline volněji natažená a pružnější, balancuje se vlastníma rukama, nikoli za pomocí tyče.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon v zimě mnozí využívají místo ledničky, málokdo ale myslí na rizika

 

Slackline se dá natáhnout prakticky za jakýchkoli podmínek, kde stojí dva od sebe dostatečně vzdálené stromy nebo jiný stabilní bod, kam se dá lajna uchytit (nešťastným příkladem toho, kam lajnu NEupínat, je nedávný incident z Olomouce, kde začínající slackliner vyvrátil sloup veřejného osvětlení). Mnohdy jsou taženy nad vodou (wasserline), někdy dokonce třeba vysoko mezi dvěma horami (highline) nebo ve výšce ve dvou a více metrech na velmi dlouhou vzdálenost (longline). Úplní začátečníci budou z bázně vyhledávat pravděpodobně menší úrovně po kolena (babyline), nebo ještě menší úrovně pod kolena, převážně v kovových přenosných kotvištích „Slack Track“, jaké nabízí  jeden z nejznámějších výrobců Gibbon (ultra-babyline). Rovnou pro začátek je dobré připomenout, že stromy i lajny je nutné dostatečně chránit starým kobercem nebo ručníkem, na což se zapomíná. Jste-li absolutními začátečníky v chůzi, začnete patrně v úrovni kolen nebo pasu. Pro začátek je vhodná užší lajna, okolo 2,5 cm, natažená na délku zhruba pěti metrů. Při delší vzdálenosti mezi body kotvení se lajna přímo úměrně propadá (tzn. při vzdálenosti deseti metrů a výšce do pasu budete v určitém úseku chodit rovnou po zemi). K tomuto účelu lze doporučit například slackline set Postura Harmony o délce 22 m; nenechte se ošálit zdánlivou délkou lajny – s jídlem roste chuť. Dále také lze na e-shopu Slack.cz koupit kratší, desetimetrovou lajnu v začátečnické sadě vhodnou do jednoho metru výšky.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový postřik ochrání rostliny před škůdci a chorobami

Existují také tzv. trikové lajny, které jsou o něco širší. Mnozí začínající chodci upřednostňují tuto pět centimetrů širokou lajnu kvůli velké ploše na došlap, což někdy při dostatečně silném utažení lze. Nicméně tato lajna je přednostně vyrobena pro skákání, salta a přemety, tudíž je velmi pružná a pro chůzi na delší vzdálenosti, než velmi krátké, nevhodná. Pevnější, kratší typ pro začátečníky netroufajících si více, než metr vysokou slackline, nabízí několik e-shopů.

 

Jak jste mohli zjistit, sportů, kde se používá klasické přírodní lano, nebo speciálně upravená lana, pár existuje. Je jen na vás, co se vám zalíbí více. Komu je však přednější lezení ve výškách a má v plánu se tomu věnovat, doporučujeme nakoupit potřebné vybavení v eshopu Lanex.

Přidat na Seznam.cz