Mykorhizní vakcína oživí borůvkové keře a podpoří úrodu
Některé druhy hub mohou účinně interagovat s kořeny borůvek, což přirozeně ovlivní jejich zdravý vývoj. Tento proces se nazývá mykorhiza. Neprobíhá však v zahradách uměle založených člověkem. Pokud sníte o bohaté úrodě borůvek, naučte se aplikovat mykorhizu.
Co je mykorhiza?
Mykorhiza je jev, který probíhá v přírodě a má vliv na správný vývoj mnoha organismů. Název pochází z kombinace dvou řeckých slov, mýkēs (houba) a rhiza (kořen). Jde o symbiózu mezi kořeny rostlin a hyfami mycelia. Ve vzájemně prospěšném vztahu houby dostávají od rostlin potřebné živiny pro růst a vegetaci a rostlinám na oplátku usnadňují přijímat ze substrátu vodu a minerály. Tyto houby jsou rozšířením kořenového systému rostlin. Účinek mykorhizy se projeví v rychlejším a zdravějším vývoji rostlin. Rostliny budou odolnější vůči mrazu, vysokým teplotám a půdním patogenům.
Využijte vakcínu
V zahradnictvích je k dostání mykorhizní vakcína, která dodává do půdy užitečné druhy hub. Nejčastěji jsou ve formě mycelium hyphae nebo spor plísní. Vakcína je dostupná jako kapalná suspenze nebo prášek. Kapalná verze je účinnější. Mykorhiza se dělí na tři hlavní typy. Ektotrofní mykorhiza je vnějším typem, ve kterém myceliální hyfy tvoří síť kolem kořenů rostliny. Mycelium plní funkci kapilárních kořenů, které časem zmizí.
Endotrofní mykorhiza je vnitřní, houby pronikají buněčnými stěnami do vnitřku kořenových tkání. Ektendotrofní mykorhiza je kombinací obou a borůvkám svědčí nejvíce. Mykorhizu při pěstování borůvek byste měli aplikovat už v březnu nebo v dubnu a květnu, na podzim od září do listopadu, ideálně na mladé borůvky v době výsadby. Namočte kořenový bal rostliny do mykorhizního roztoku, poté rostlinu zasaďte a důkladně zalévejte. Mykorhiza se hodí i pro borůvky již rostoucí v zahradě. Udělejte v zemi malé otvory a nalijte do nich roztok co nejblíže ke kořenům.
Zdroj: https://homesteadandchill.com/benefits-mycorrhizae-garden/