Red Orange Radishes Are White Cloth

Mrkev není jenom oranžová. Jinak zbarvené druhy prokážou zdraví mnohem větší službu

I mrkev patří mezi zeleninu, kterou velmi dobře koupíme v obchodě, ale stejně dobře se dá také pěstovat na zahrádkách. Vzhledem k tomu, že je velmi malého vzrůstu, ji můžete pěstovat i na těch nejmenších záhonech. Mrkev patří mezi zeleninu bohatou na cenné vitaminy. Možná jste si v obchodech všimli, že existuje hned několik barevných variací mrkve, každá z nich je trochu jiná nejen z hlediska vizuálního, ale zejména z toho, co lidskému tělu může nabídnout. Jaký je tedy mezi jednotlivými druhy mrkve rozdíl?

Mohlo by vás zajímat:  Okurky potřebují dostatek vláhy a živin. Úrodu podpoří kopřiva, kostival a droždí

Žlutá mrkev

Žlutá mrkev je poměrně starou odrůdou mrkve. Dokonce je mnohem starší než obyčejná oranžová mrkev. Už podle barvy je asi zřejmé, že obsahuje mnohem méně betakarotenu, kterým se mrkve vyznačují, než mrkev oranžová, jež je všem velmi dobře známá. U žluté mrkve ovšem oproti té klasické oranžové jiný rozdíl není. Tedy jediný rozdíl, v čem se od sebe liší mrkev žlutá a oranžová, je obsah betakarotenu, jinak vám oba tyto druhy nabídnou stejně prospěšných látek.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat kedlubny?
Zdroj obrázku: Freepik

Mrkev červená a fialová

Co se týká mrkve červené a fialové, zde už je rozdíl i v jejich složení, rozhodně se od sebe neliší pouze barvou, tedy obsahem betakarotenu. Pokud se pustíte do červené mrkve, měli byste se předem připravit na to, že je mnohem méně sladší než mrkev oranžová. Obsahuje stejnou látku, která je zodpovědná za červenou barvu rajčat, a proto je i tato mrkev červená. Je mnohem zdravější než mrkev oranžová. Jedná se o antioxidant, který chrání člověka před výskytem rakoviny. Právě proto by měla být užívána pravidelně. I fialová mrkev je o něco zdravější než klasická oranžová. Již podle barvy je velmi snadné říct, že obsahuje ze všech odrůd nejvíce betakarotenu a nabízí nejvíce antioxidantů a vitaminů, díky kterým je vůbec nejlepším druhem mrkve. Pokud tedy chcete jíst mrkev jako doplněk vitaminů a preventivní detox, rozhodně sáhněte po té fialové.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/vegetables/best-carrot-varieties/
Přidat na Seznam.cz