Množství jetele v trávníku úprava pH půdy a vertikutace
Trávník je v mnoha zahradách ústředním prvkem, na kterém si jejich majitelé dávají obzvláště záležet. Chtějí mít trávník svěží, krásně zelený, hustý a bez jediného plevele. Jakmile v něm spatří jedinou pampelišku nebo jetel, ihned musejí zakročit, protože jim kazí výsledný dojem. Víte, jak se těchto nežádoucích rostlin zbavit?
Co je to jetel
Jetel je rozsáhlý rod rostlin, které patří do čeledi bobovitých. Mají trojčetné listy a květy v hlávkách. Najdeme je v Evropě, Asii, Africe i Americe. Pěstují se také jako hodnotné pícniny pro dobytek a zelené hnojení, protože obohacují půdu o potřebný dusík. U nás roste na 19 druhů jetele, například jetel plazivý, jetel zvrhlý, jetel prostřední, jetel luční či jetel inkarnát.
Proč se jetel objevuje i na pěstovaném trávníku
Je-li trávník silně oslabený, jetel v něm získává větší prostor a hodně se v něm množí. Vyhovuje mu půda o kyselosti vyšší než 6,5, přičemž trávník má rád zeminu s pH 5,5 až 6,5. Pokud zahradník nechce mít ve svém trávníku rozrostlý jetel, měl by pravidelně kontrolovat pH půdy.
K tomu účelu slouží acidometr, do kterého se umístí vzorek zeminy, zakápne se speciální kapalinou a vyčká se po dobu jedné minuty, než se ukáže výsledek. Je-li hodně nízký, je doporučeno trávníku dodat vápník. Vápnění je ale nejlepší dělat mimo vegetační období, a to na jaře nebo na podzim.
Vertikutátorem na jetel
Odstranit jetel z trávníku vám pomůže ruční nebo elektrický vertikutátor. Ten trávník prořeže, zbaví ho suché trávy, mechu, listí a různých nečistot, jako jsou klacíky.
Trávníku ale prospěje také pravidelné hnojení. Pak bude silnější s bujnějším růstem, který nedá šanci jeteli, aby se v trávníku rozmnožil. Hnojit trávník je třeba pravidelně, a to aspoň třikrát za rok, protože takový dusík se například vyplaví spolu s dešťovou vodou nebo zaléváním.
Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/lawns/reviews/how-to-get-rid-of-clover-in-your-lawn-naturally