Mléčné hnojivo rostliny vyživí a posílí je před chorobami
V kuchyni najdeme spoustu přípravků a potravin, které s úspěchem najdou uplatnění v každodenní péči o rostliny. Proto se vyplatí vzdát se umělých zakoupených hnojiv a zaměřit se na ekologické přírodní produkty. Do vody, kterou zaléváme rostliny, stačí přidat trochu mléka a směsí pokojovky pravidelně zalévat. Je až neuvěřitelné, jak moc toto hnojivo rostliny milují.
Proč je mléko prospěšné?
Hnojivo z kávové sedliny nebo vaječných skořápek zná snad každý milovník rostlin. Přitom existuje daleko víc netradičních triků, jak posílit květiny. Jedním z nich je zalévání směsí mléka a vody. Mléko obsahuje laktoferin, který má baktericidní a protiplísňové vlastnosti. Díky tomu budou květiny, a zejména jejich listy, chráněné před případnými houbovými chorobami.
Navíc vitamín B obsažený v mléce odpuzuje mšice a viry, které mohou napadat listy rostlin, a cukry poskytují další podporu pro růst a vývoj. Hnojivo s přídavkem mléka způsobí, že rostliny budou naše oči těšit krásnými, sytě zbarvenými listy a bohatým květenstvím. Nepřehánějte však množství mléka a za žádných okolností rostliny nezalévejte nezředěným mlékem, to by jim mohlo spíše uškodit než pomoci.
Jak hnojivo připravit?
Květiny zalijte litrem vody, do které přidáte půl sklenice mléka. Takový poměr je ideální, aby nedošlo k poškození rostlin. Rostliny byste ale neměli hnojit v horkém počasí, mléko může zkysnout a začít v květináči nepříjemně zapáchat. Zálivku mléčným hnojivem dopřejte pokojovým rostlinám maximálně jednou za měsíc.
Pamatujte, že ne všem květinám bude směs mléka a vody vyhovovat. Zatímco fíkusy, břečťany, zvonky, aloe vera, kapradiny nebo palmy v květináčích mléčným hnojivem potěšíme, kyselomilné rostliny z něj příliš nadšené nebudou. Mléko také obsahuje velké množství vápníku, proto svědčí pouze rostlinám, které snesou vápenatá hnojiva.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm