Avispa

Místo po vosím bodnutí zklidní led

K létu bohužel neodmyslitelně patří také nepříjemný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné mouchy, zákeřné komáry, nebo vtíravý bodavý hmyz, jako jsou vosy a sršni. Na rozdíl od včel, které samy od sebe prakticky neútočí, a zkušený včelař si dokonce může dovolit vybrat med z celého úlu, aniž by dostal jediné žihadlo, vosy a sršni mohou být agresivní i sami od sebe. A tak se stane, že i člověka, který je nijak neprovokuje, čas od času prostě bodnou.

Kde se bere agrese

Agresivita vos nebo sršňů je podmíněna mnoha faktory a většinu z nich bohužel neovlivníme. Roli hrají feromony, které vypouští ostatní vosy. A pokud se stane, že někde blízko vás někdo vosu zabije, případně se nějaká utopí v pasti s trochou sladké šťávy, ostatní vosy v okruhu několika desítek metrů zareagují. Začnou být nervóznější a agresivnější. Stejnou reakci vyvolá i přítomnost vos z jiného roje, ale i některé vůně, které se používají v parfémech. Agresi spouští také tmavé odstíny oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí můžeme proměnit v kompost plný živin
Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat po bodnutí

Většina lidí není na vosí nebo sršní bodnutí alergická, a tak je třeba jen zběžné ošetření. Někdy je potřeba odstranit žihadlo, které se mohlo při bodnutí ulomit. Místo, do kterého hmyz bodl, netřete a nezakrývejte ho oblečením, pokud je to možné. Nejlepší je pak přiložit na postižené místo led, který pomůže pokožku znecitlivět. Ledujte asi deset minut, pak si dejte desetiminutovou přestávku, a pokud se bolest vrátí, ledování za stejných podmínek opakujte.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnaté červené ovoce zanechává obzvláště odolné skvrny. Ale nezoufejte, máme pro vás účinné řešení

Kdy volat záchranku

Pokud má bodnutý člověk potíže s dýcháním i mluvením, svírá se mu hrdlo a má pocit, že bude zvracet, zřejmě došlo k anafylaktickému šoku. Dotyčný je tedy lidově řečeno alergický na vosí jed, který sice není za normálních okolností životu nebezpečný, ale u některých jedinců může skutečně vyvolat silnou reakci. V krajním případě může dojít dokonce i k úmrtí. Vykazuje-li bodnutý člověk výše uvedené symptomy, neprodleně volejte záchranku.

Zdroj: https://www.webmd.com/first-aid/bee-and-wasp-stings-treatment
Přidat na Seznam.cz