Málokdo umí docenit jedinečné vlastnosti pórku. Kromě vaření ho lze využít jako přírodní lék
Používáte v kuchyni pórek? Pracujete s ním rádi? Jedná se o velmi známou zeleninu, přesto bývá v kuchyni nedoceněná a předhání ji cibule a česnek. Je to na škodu, jelikož i v pórku se skrývá elixír zdraví. Obsahuje velké množství živin a většina z vás ho zařazuje pouze do polévky, což je velká škoda.
Co v pórku najdeme?
Jde o zeleninu, ve které najdeme opravdu velké množství živin:
- vitamín C – podporuje imunitu,
- vitamín A – zlepšuje zrak a pokožku,
- železo – posiluje krev, působí proti anémii,
- vitamín K,
- draslík,
- vápník,
- fosfor.
Všechny tyto živiny, vitamíny a minerály bychom ho měli konzumovat co nejčastěji. Díky nim se pórek řadí po bok další zdravé zeleniny, jako je pažitka, česnek či cibule.
Využijte i listy
Často se využívá pouze jeho bílá část, což je škoda. Pórek lze využít skutečně celý. Zelené listy se dají dokonce použít jako obklad pro lidi, které trápí revmatické bolesti. Pórkový obklad umí snížit otoky a záněty, takže zelené části rozhodně nevyhazujte. Mohou zabránit infekci.
Pomáhá i při nemoci
A pro jakou vlastnost je ceněný nejvíce? Pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Stejně jako pažitka či česnek obsahuje allicin, derivát síry. Pórek lze tedy zařadit mezi přírodní antibiotika. Pokud cítíte nastupující nachlazení, pokašláváte, máte rýmu, vyplatí se vyrobit z pórku sirup, který tyto příznaky zmírní. A jak na to? Připravte si sklenici, nakrájejte najemno bílou část, kterou přendáte do sklenice a zasypete cukrem (lze použít i med). Počkejte, než pustí šťávu. Následně můžete přes pláténko přefiltrovat a používat několikrát denně až do odeznění příznaků. Díky látkám obsaženým v pórku proběhne nachlazení mírně. Shodný recept můžete vyzkoušet i s cibulí, která obsahuje podobné látky. Zkuste využívat i tuto nedoceněnou zeleninu pro své zdraví.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/leek-benefits