Magnolie je po tisíciletí ceněna v tradiční medicíně, využijte její léčebné účinky i vy
Okrasné magnolie zdobí celou řadu zahrad. Vynikají svými výraznými květy a poměrně snadným pěstováním. Zatímco Evropané pěstují magnolie především na okrasu, čínská a japonská alternativní medicína je po tisíce let využívá pro jejich léčebné vlastnosti.
Japonci a Číňané pěstují magnolie téměř 2 000 let. Alternativní východní medicína si tyto květiny oblíbila především pro jejich léčebné účinky. Magnolie tiší bolest, má uklidňující efekt a podporuje paměť. Výčet jejích prospěšných vlastností je ale mnohem delší.
Látky z magnolie zpomalují rakovinu
Za silné zdravotní účinky magnolií mohou dvě látky, které jsou v nich obsažené – magnololy a honokioly. Tyto látky se z okrasných rostlin extrahují a vyrábí se z nich oleje, tinktury, extrakty, ale i spreje do nosu. Extrakty z magnolií se využívají při tišení úzkosti a pomáhají také se spánkovými problémy.
Vědci v americké Alabamě prokázaly, že honokioly zabraňují šíření a vývoji rakovinotvorných buněk v dutině ústní, hrdle, jazyku a hrtanu. Zároveň také zpomalují šíření již vzniklých rakovinotvorných nádorů. Díky podpoře kognitivních schopností se také extrakt z magnolie osvědčil při léčbě Alzheimerovy choroby.
Silnější antioxidant než vitamín E
Magnololy a honokioly patří k silnějším antioxidantům než známý vitamín E. Tyto látky tiší záněty a pomáhají při problémech s paradentózou. Tyto látky se také používají při boji s obezitou, protože efektivně čistí tělo od škodlivých oxidantů.
Využití najdou i květy z magnolie. Sbírají se k tvorbě olejů, které se následně používají v kosmetickém průmyslu. Oleje z květů magnolií se prodávají jako podpůrný prostředek při péči o vlasy. Používají se i ve formě sprejů při zánětech dutiny nosní a časté rýmě. Přípravky z magnolií pořídíte i u nás v lékárnách a obchodech se zdravým sortimentem.
Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-188/magnolia