Lesní houby můžeme vypěstovat i na vlastní zahradě
Češi patří mezi nejvášnivější houbaře na světě. Rádi je sbíráme a rádi je jíme. Ostatně, opravdu tradiční české vánoční jídlo není kapr s bramborovým salátem, ale houbový kuba s kroupami. Ale ne každý má možnost vypravit se na sklonku léta a podzimu na houby, někomu chybí čas, jinému to nedovolí zhoršující se zdraví. Nejen takoví lidé ocení možnost vypěstovat si lesní houby na zahradě, nebo za vhodných podmínek dokonce i na balkoně městského bytu. Budou stejně chutné, jako ty právě přinesené z lesa.
Bez přípravy to nejde
Domácí pěstování hub sice není nic těžkého, ale úplně jednoduché to také není. Je třeba se nejprve připravit. Vyberte si na zahradě vhodné stinné a vlhké místo, nejlépe ve stínu nějakého vzrostlého stromu. Pokud takový nemáte, můžete nad budoucím houbovým záhonem postavit stříšku, která bude místo chránit před přímým sluncem. Na místo je pak třeba dovézt 5–10 centimetrů vysokou vrstvu lesní zeminy. Tu můžete přivézt z lesa nebo koupit v zahradnictví.
Houby vyrostou samy
Sáhnete-li po zdravé a plodné půdě, bude obsahovat i mycelium, tedy podhoubí, ze kterého vyrostou houby samy, budou-li mít vhodné podmínky. Houby z listnatých a jehličnatých lesů se přitom liší, což byste měli mít na paměti při výběru zeminy. V jehličnatých lesích většinou rostou hřiby, bedly a babky, v listnatých pak kozáci, klouzci, žampiony a některé druhy hřibů. Ale pozor, houby pravděpodobně vyrostou až druhý rok po zasazení.
Hnojení a zalévání
Houby byste měli zasadit na konci dubna a pravidelně je prohnojovat substrátem s vysokým obsahem rašeliny nebo kompostem. Ale pozor, ne každý kompost je vhodný, měl by pokud možno obsahovat zejména zbytky lesních stromů a rostlin. Houby pak můžete zalévat cukernatým roztokem připraveným v poměru 10 g cukru na litr dešťové vody. Pamatujte na to, že půda s myceliem by nikdy neměla úplně proschnout.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-mushrooms/