Rostliny1

Květiny ze supermarketu mohou vydržet dlouhé roky, potřebují ale zvláštní péči

Dříve nebylo možné koupit květiny či rostliny jinde než v zahradnictví. V dnešní době lze rostliny v květináčích sehnat i ve větším supermarketu. A co je nejlepší? Jejich ceny jsou mnohonásobně přijatelnější než v zahradnictví. Na druhou stranu stav rostlin nebývá moc dobrý. Opravdu stojí za to, abychom rostliny v obchoďáku kupovali? A na co bychom si při nákupu měli dát pozor?

Rostlina zvadla

Většinou, když si donesete rostlinu ze supermarketu, rychle zvadne. Proč tomu tak je? Bohužel na takovou otázku je jedna jediná a jednoduchá odpověď. Je to z toho důvodu, že květiny se z plantáží převáží velmi zchlazené. Většinou je převáží chladicí auta a to, jak je známo, rostlinám neprospívá. I několikahodinová jízda ubírá květině na životě. Takže když si rostlinu přinesete domů, po pár dnech mnohdy uhyne.

Mohlo by vás zajímat:  Ochrana zahrady před klíšťaty: dobrou prevencí jsou aromatické byliny i pravidelně sekaný trávník
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o takové rostliny

Supermarkety nabízejí mnoho rostlin za zvýhodněné ceny. Bohužel ale většina druhů má různé požadavky pro pěstování – na světlo, vlhkost i frekvenci zalévání. Tyto požadavky zmiňujeme proto, že mnohdy v supermarketu nejsou rostlinám poskytnuty správné podmínky. Většinou se všechny rostliny přelévají a následně uhnívají. Naštěstí ale existuje mnoho druhů, které tyto špatné podmínky přežijí. Mezi ně patří sanseviéra, sukulenty a jiné.

Škůdci

Než si takovou rostlinu koupíte, doporučujeme vám, abyste si ji řádně prohlédli. Kvůli špatné péči a transportu jsou květiny mnohdy plesnivé nebo napadené škůdci. Hledejte tyto příznaky, a pokud je na rostlině zahlédnete, rozhodně ji nekupujte. Pozor na hnědé či rezavé skvrny na listech, plíseň na substrátu, pavučinky mezi listy, hmyz na horní či spodní straně listů. Pokud byste si takovou rostliny odnesli domů, mohlo by se stát, že nakazíte další rostliny v interiéru.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí metody likvidace plevelu: jedlá soda a dřevěný popel
Zdroj obrázku: Freepik

Koupit, nebo nekoupit

Samozřejmě ne vždy musejí být rostliny špatné. Rozhodně pokud budete obezřetní, můžete vybrat i kvalitní rostliny, které vám vydrží několik let. Je třeba jim připravit péči, kterou jim poskytnete ihned po příchodu domů. Rostlinu byste měli bez prodlení vytáhnout z květináče a prohlédnout si kořeny, zda nejeví známky hniloby. Také substrát u rostliny bývá většinou hodně promáčený, proto jej nechte na novinách bez obalu proschnout. Také byste ho měli vyměnit, protože rostliny jsou většinou zasazené do univerzálního substrátu. Také květině zajistěte drenážní vrstvu.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/garden/1407675/are-cheap-plants-more-likely-to-die-things-to-check-before-buying-plant-where-to-buy-evg
Přidat na Seznam.cz