Pine 1884335 1920

Květen je vhodný pro sběr borovicových výhonků a přípravu sirupu

Čas na sběr borovicových výhonků je v květnu, na slunných stanovištích a v teplém počasí se k němu může přistoupit už v měsíci dubnu. A rozhodně se vyplatí na ně s košíčkem do lesa vyrazit, připravuje se z nich totiž elixír pro zdraví, který si poradí s mnohými neduhy včetně infekcí horních cest dýchacích. Sirup z borovicových výhonků vyniká baktericidními účinky, funguje též preventivně. Proč sbírat borovicové výhonky a jak se z nich připravuje blahodárný sirup?

Mladé výhonky z borovic

Už v březnu se začínají na borovicích objevovat pupeny, ale mladé výhonky se vyplatí sbírat nejdříve na konci dubna, ideálně v průběhu května, kdy obsahují nejvíce cenných látek. Vybírají se výhonky lehce šupinaté a lepkavé, čím více pryskyřice, tím lépe. Na délku mají asi 5 až 10 centimetrů, při sběru se nesmí zapomenout na rukavice a vhodnou nádobu, například proutěný košík. Výhonky se sbírají z různých exemplářů, není vhodné ořezat pouze jeden strom.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen okurky. Zavařit si doma můžete i jinou zeleninu, a dokonce i méně tradiční ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Sirup z borovicových výhonků

Připravit sirup není složité a výsledek jistě potěší, protože chutná skvěle, k tomu obsahuje důležitý vitamín C, silice a minerály. Jedná se o přírodní lék při virových infekcích. A co je potřeba na jeho přípravu? Nachystejte si:

  • borovicové výhonky o objemu asi 1,5 litru,
  • cukr,
  • vodu.

Borovicové výhonky se musí očistit od hnědých slupek pomocí nožíku a opláchnout pod tekoucí vodou. Výhonky se nakrájí asi na centimetrové kusy, mohou se také rozmělnit v hmoždíři tloučkem. Třícentimetrová vrstva výhonků se vloží do čisté a vysterilizované nádoby a zasype čtyřmi lžícemi cukru. Na závěr se směs zalije trochou převařené a vychlazené vody. Sklenice se uzavře víčkem a nechá na teplém a světlém místě, pravidelně se obsah protřepává. Po týdnu je sirup hotový, vyniká jantarově žlutou barvou. Přecedí se a může se okamžitě začít užívat, děti tři lžičky denně při nachlazení, dospělí o jednu více. Sirup se skladuje v chladu a temnu.

Zdroj: https://www.wolfesneck.org/wp-content/uploads/2020/03/Pine-Syrup-Blog.pdf, https://www.rxlist.com/pine/supplements.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7278015/, https://www.mind-body-medical.co.uk/news/pineneedlecoughsyrup
Přidat na Seznam.cz