Kuchyně pod útokem škůdců: nejsou to jen moli, kteří dokážou napáchat spoušť
Nákupy do zásoby jsou v těchto měsících možností, jak ušetřit nemalé peníze. Nestačí jen nakoupit v akci za výhodnou cenu, ale taktéž vše správně uskladnit. Jinak se může lehce stát, že ztráty budou dvojnásobné, protože potraviny mohou napadnout různí škůdci, kteří mají v domácnosti pestré možnosti potravy. Nesprávně skladované výrobky se mohou také snáze zkazit. Jak potraviny uskladňovat, aby nepřišly vniveč, a jak se zbavit nejčastějších škůdců v domácnosti?
Zavíječ moučný není mol
Říká se mu mol moučný nebo potravinový mol, ale je těmto druhům pouze podobný, jedná se totiž o zavíječe moučného. Je hrozbou nejen pro mouku, obiloviny, luštěniny, suchary nebo kakao v domácnosti, ale také ve velkoskladech, kde patří mezi nejčastější škůdce. Měří okolo jednoho centimetru, jeho zbarvení je šedé barvy a tělo pokrývají rozmazané pruhy. Při napadení zásoby kontaminuje výkaly, o přítomnosti larev svědčí drobné pavučinky.
Pisivky v koupelně i v mouce
Neméně častým a nezvaným návštěvníkem jsou pisivky, kterých existuje na tři tisícovky druhů. Pisivky (Psocoptera) jsou malí broučci o velikosti do 3 milimetrů, kterým se zamlouvají vlhké koupelny i knihovny, kde likvidují staré knihy. Může se jim zalíbit též v kuchyňské skříňce v mouce nebo jiných potravinách, kde škodí zejména při přemnožení. Po jejich návštěvě potraviny plesniví. Pro člověka nejsou nebezpečné, ale citlivým jedincům mohou způsobovat alergické reakce.
Larvy potemníka jako postrach
Potemník vypadá na pohled neškodně, ale nenechte se mýlit. Dostává se na jaře do domácností, přičemž larvy se nejčastěji vyskytují v mouce, proto se jim přezdívá mouční červi. Jedná se o druh, který se doporučuje konzumovat pro velké množství proteinů. Kromě mouky napadají larvy veškeré sypké potraviny včetně ovesných vloček nebo strouhanky. Larvy znehodnocují výrobky svými výkaly a výpotky, navíc dokážou igelitové nebo papírové balení prokousat.
Jak se škůdců zbavit
Škůdců je potřeba se rychle zbavit, protože se promptně množí a zlikvidovat jejich kolonie je mnohem obtížnější. Je potřeba vyhodit veškeré poškozené nebo kontaminované potraviny a skladovací prostory dokonale vymýt včetně rohů a různých skulin. Účinně působí roztok octové vody v poměru 1 : 1. Po vyčištění skříněk se musí nově zakoupené potraviny přemístit do uzavíratelných a vzduchotěsných sklenic, doporučuje se pravidelná kontrola všech uskladněných zásob, pomůže též pravidelné větrání vnitřních prostor a snižování vlhkosti vzduchu.
Zdroj: https://www.gcpestcontrol.com.au/blog/most-common-pests-found-in-the-kitchen/