Křenový postřik ochrání ovocné stromy před chorobami i škůdci. Účinně odežene i nenasytné komáry
Vlastností křenu využíváme především v kuchyni, kdy pokrmům poskytne pikantní chuť. Lze jej ale také použít jako přírodní antibiotikum, protože má antibakteriální a fungicidní vlastnosti, které se dají využít i na zahradě. Nechcete ovocné stromy stříkat chemickými přípravky? Pak si připravte křenový postřik, který ochrání váš sad před chorobami a škůdci.
Postup je jednoduchý
Ekologické přípravky na ochranu rostlin získávají stále větší uznání. Mnoho zahradníků oceňuje domácí metody pro jejich šetrnost k životnímu prostředí. Pokud i vy patříte do této skupiny, vyzkoušejte postřik ovocných stromů křenem. Zabrání rozvoji hnědé hniloby, která by mohla vést k úplnému zničení úrody, a preventivně působí proti červivosti jablek. Fungovat bude na třešně, švestky, broskvoně, meruňky a jabloně.
Obvykle se v zahradnictví používají především listy křenu, ale je možné zkombinovat nadzemní a podzemní části rostliny. Na extrakt budete potřebovat 300 gramů čerstvých nebo sušených listů, které zalijete 10 litry vody a necháte 12 hodin odstát. K výrobě křenového vývaru rozmixujte listy nakrájené na malé kousky s kořenem. Zalijte vodou a vařte 30 minut. Extrakt ani vývar neřeďte.
Kdy postřik aplikovat?
Postřik aplikujte nejlépe v suchých a bezvětrných dnech, a to v době, kdy se objevují poupata. Lze ho ale použít i v období květu a po zbytek sezóny s ním zalévat substrát. Pokud se na jabloních objevil obaleč jablečný, jehož larvy rozežírají ovoce, připravte si nálev z 300 gramů čerstvých listů a kořenů křenu. Zalijte 10 litry vroucí vody a po vychladnutí aplikujte na strom.
Pokud na zahradě nebo v sadě pobýváte často a rádi, nejspíš hledáte způsoby, jak se zbavit dotěrných komárů a klíšťat. Setkání s nimi je nejen nepříjemné, ale může způsobit vážné zdravotní problémy. Zalijte proto 300 gramů čerstvého kořene křenu vroucí vodou a nechte vychladnout. Poté s nálevem nastříkejte stromy a keře každé tři až čtyři dny.
Zdroj: https://www.budget101.com/gardening-landscaping/5473-horseradish-to-stop-fungal-diseases/