Fresh Horseradish Brown Wooden Table Top View

Křen zažene každé nachlazení a posílí imunitu. S medem nebo jablečným octem dokáže zázraky

Podzim je nejlepší čas na vykopání křenu. Tato zelenina se dnes využívá především na vaření, mnozí ji dřív považovali za léčivou rostlinu. Kořen křenu totiž může pomoci při různých druzích onemocnění, chrání před nachlazením a kašlem a díky jeho vlastnostem posílíte imunitu. Můžete si z něj vyrobit například sirup, který podpoří hubnutí.

Jaké má křen vlastnosti? Můžete je využít ve svůj prospěch

Křen je trvalá rostlina, kterou můžete najít po celém světě. Kořen je ceněný hlavně pro jeho chuť, ale můžete jíst také listy křenu. Obsahuje dokonce více vitaminu C než citron. Kromě něj v něm najdete také vitaminy A, K nebo komplex vitaminu B. Je také plný dalších látek – vápníku, sodíku nebo hořčíku. Funguje jako přírodní antibiotikum a v období nemoci bychom na něj neměli zapomínat.

Mohlo by vás zajímat:  Dýně vládne nejen kuchyni, doma nesmí chybět ani jako dekorace

Křen se hodí především na revma a bolesti zad. V takovém případě je vhodné použít listy křenu. Zabalte je a přiložte na bolavá místa, dokud neuschnou. Listy se hodí nejen na bolesti zad, ale také na léčbu artritidy. Můžete si z něj také vyrobit nebo zakoupit mast, která zamezí pálení nebo svědění pokožky. Stačí jen omyté listy křenu hodit do mixéru a výslednou směsí natírat postižená místa.

Zdroj obrázku: Freepik

Z křenu si snadno vyrobíte sirup proti kašli

Křen patří mezi přírodní antibiotika. Díky tomu bude jako sirup skvěle fungovat nejen proti nachlazení, ale také podpoří vaši imunitu. Stačí nastrouhat 100 gramů křenu, přidat půl sklenice vody a nechat hodinu přikryté. Poté přefiltrujte a smíchejte s medem. Poměr křenu a medu by měl být 1 : 1. Užívejte třikrát denně jednu lžičku. Křen vám pomůže uvolnit také dutiny a zamezí bolesti hlavy.

Mohlo by vás zajímat:  Přežijte jaro bez úhony!

Kořen křenu dejte do sklenice a zalijte ho jablečným octem. Zašroubujte sklenici a dejte na 10 dní odstát. Během této doby nezapomínejte se sklenicí třepat. Inhalaci pak dělejte po dobu pěti dní. Směs ale můžete také dát na hadřík nebo kousek obvazu a přiložit na čelo. Bolest hlavy rychle ustoupí a uleví se vám. Díky křenu také můžete zhubnout, protože podpoří činnost střev.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-horseradish
Přidat na Seznam.cz