Iris Flower Beautiful Iris Flower Flowerbed Summer Brazil Selective Focus

Kosatce mohou zdobit zahradu po dlouhé roky

Kosatce dominují tuzemským letním záhonům, jsou známé svými barevnými květy a mezi zahradníky patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny vůbec. Své jméno získala tato květina po řecké bohyni duhy Iris, protože září pestrými odstíny a rozkvetlé exempláře připomínají zahradu v ráji. Výhodou kosatců je, že vydrží na jednom místě po dlouhá léta, protože patří mezi vytrvalé byliny. Co dělat, aby se kosatcům dařilo a rozkvétaly každý rok pro radost?

Ztělesnění duhy na zahradě

Obrázek romantického zákoutí na zahradě u babičky? Kosatce ztělesňují krásu venkova, ale vzhledem k množství druhů se hodí i k moderním stavbám v satelitech. Existují totiž i nižší hybridy, vybrat je možné z modrých, fialových, růžových, žlutých, krémových nebo bílých odstínů. Potěší záplavou barev už koncem května, některé odrůdy vykvétají ještě v srpnu. Jak již bylo zmíněno, jedná se o trvalky bez velkých nároků na pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Hrachor vonný okouzlí nádhernou vůní i jemnými kvítky, které se budou pnout za sluncem
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny pro každého

Kosatce se řadí mezi rostliny, které nepotřebují přílišnou péči a nadto nejsou vrtošivé. Vysazují se na podzim ve shlucích a vyplatí se dobře vybrat stanoviště, na němž mohou růst dlouhá léta. Ošetřují se až po odkvětu, kdy se průběžně odstraňují vybledlé či suché okvětní lístky a uschlé nebo poškozené listy, čímž se zabraňuje rozšíření plísňových chorob. Zelené listy se ponechávají, protože rostlinu vyživují. Jejich čas přijde až na podzim.

Ořezání po prvních mrazících

Na konci podzimu kosatce uvadají, proto je potřeba je radikálně seříznout. Řez se provádí asi 15 centimetrů nad zemí po prvních mrazech. Není vhodné zakrývat rostliny mulčem, protože nesnesou kyselé prostředí. Kosatce vyjadřují víru a naději, proto je potřeba je oříznout, aby mohly v další sezóně vykvést. Mohou se darovat jako čerstvě řezané do vázy, kdy podle znalců vyjadřují náklonnost nebo lásku k obdarované ženě.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-iris/
Přidat na Seznam.cz