Closeup Hand Picking Nettle

Kopřivu je škoda likvidovat. Zahradě prospěje ve formě hnojiva i proti škůdcům

Každý zahradník chce mít záhony plné zdravé zeleniny i překrásných květin, proto tráví na zahradě většinu času od jara do podzimu. Rostliny však ohrožují na zdraví různé houbové choroby nebo škůdci. Možností je pak sáhnout po agresivních chemických prostředcích, které se prodávají v hobbymarketech nebo v zahradnictvích, nebo se naopak obrátit na přírodu. Jedním z nejúčinnějších prostředků, které nabízí, je totiž obyčejná kopřiva, z které se může vyrobit efektivní hnojivo s insekticidními a fungicidními účinky. Jak na jeho přípravu?

Kopřiva není plevel

Z čeledi kopřivovitých se v Česku nejvíce vyskytuje kopřiva dvoudomá, na kterou mají nepříjemné vzpomínky zejména děti. Tato bylina je totiž známá svými žahavými chlupy, po kontaktu s nimi vznikají na pokožce svědivé pupínky. Kopřiva není oblíbená ani u zahradníků, kteří ji často považují za úporný plevel. Zbytečně, protože kopřiva může být zahradníkovým velkým pomocníkem. Funguje totiž jako přírodní hnojivo pro pěstované rostliny, ale taktéž pomáhá odradit škůdce nebo podpořit obranyschopnost rostlin proti plísňovým chorobám.

Mohlo by vás zajímat:  Krása některých rostlin není vždy dílem přírody. Jejich tvar je dosažen netradičními postupy. Zní možná zvláštně, ale fungují
Zdroj obrázku: Freepik

Výtečná alternativa k chemickým prostředkům

Kopřiva je ideální možností, jak podpořit růst rostlin. Samozřejmě není dokonalým lékem na rozvinutou plíseň, výtažky z kopřivy účinkují nejlépe preventivně nebo v rané fázi onemocnění. Kopřiva je tak výbornou alternativou ke kupovaným prostředkům, které jsou plné chemie. Pro přípravu prostředků z kopřivy se používají čerstvě nasbírané, ještě nekvetoucí kopřivy, které se nechávají fermentovat, případně se z nich připravuje účinný výluh.

Příprava kopřivové kejdy či extraktu

Jak se připravuje kopřivová kejda? Je potřeba nakrájet asi kilogram čerstvých kopřiv, které se vloží do nádoby a zalijí 10 litry vody. Vršek nádoby se přikryje gázou a nechá se kvasit po dobu asi dvou týdnů ve stínu. Každý den se směs promíchá, musí se dát pozor na štiplavý zápach, po zmizení pěny na povrchu se může používat. Účinný extrakt se může stejným způsobem připravit a nechat louhovat pouze 24 hodin. Po naředění se můžou kejda i extrakt používat, pro zálivku se ředí kejda vodou v poměru 1 : 10 nebo extrakt v poměru 1 : 5, na postřik pak v poměru 1 : 20 pro zbavení se škůdců a pro posílení vůči plísním.

Zdroj: https://www.moulton.ac.uk/about/latest-news/how-to-make-nettle-tea-fertiliser
Přidat na Seznam.cz