Filter Coffee 3537913 1920[1]

Kávovou sedlinu ocení rostliny i naše pokožka, použití je opravdu jednoduché

Máte rádi tureckou kávu, ale nevíte, jak využít kávovou sedlinu, která po ní zůstane? Způsobů je mnoho, stačí si jen přečíst dnešní článek. Díky sedlině můžete nejen zkrášlit svou pokožku, ale pomůžete také rostlinám. 

Kávová sedlina jako přírodní hnojivo

Po usušení můžete kávovou sedlinu použít jako hnojivo pro květiny. Poskytne rostlinám důležité živiny, jako je dusík, fosfor, draslík a měď. Sedlina má mírně kyselé pH, takže bude skvělým hnojivem pro acidofilní rostliny. Pozitivní účinek bude mít na rododendrony, azalky, kapradiny nebo hortenzie. Hnojit s ní můžete také zeleninu – rajčata nebo jahody.

Mohlo by vás zajímat:  Nápady na podzimní zahradní projekty, které jsou snadno dostupné
Zdroj obrázku: Pixabay

Můžete ji rozložit kolem rostlin nebo smíchat s půdou. Na zahradě ji zakryjte ještě borovou kůrou, aby ji neodnesl vítr. Zbytky kávy půdu uvolní, zvýší její nasákavost a sníží suchost. Po zalití kávové sedliny počkejte, až nabobtná. Poté s ní můžete rostliny zalévat každých 7–14 dní. 

Jestliže chcete připravit hnojivo pro zahradní rostliny, smíchejte jednu sklenici sedliny s deseti litry vody. Pokud chcete zalévat rostliny v květináči, dvě polévkové lžíce sedliny smíchejte se sklenicí vody. Kávovou sedlinu můžete také nasypat na domácí kompost. Její vůně přitáhne žížaly a dusík urychlí kompostování. 

Mohlo by vás zajímat:  Voda po vaření brambor najde využití v kuchyni, na zahradě i při péči o tělo

Můžete ji použít jako domácí peeling

Kromě kompostu můžete kávovou sedlinu využít jako peeling. Stačí ji smíchat s kokosovým olejem a nanést na obličej. Pokud ji smícháte s kondicionérem na vlasy, budou hladší a lesklejší. Výsledek bude mnohem lepší než z výrobků, které zakoupíte v drogerii. Pro ženy, které si nevědí rady s celulitidou, je sedlina také vhodným prostředkem. Smíchejte ji s kokosovým mlékem a masírujte stehna, boky a oblasti, kde se pomerančová kůže vyskytuje nejčastěji.

Zdroj obrázku: Pixabay

Může pomoci také proti oteklým očím. Díky ní bude pleť svěží, krásná a stačí jen nechat sedlinu působit asi 10 minut v oblasti očí. Prasklými rty trpíme hlavně v zimním období. I tady pomůže tento „odpad“ z kuchyně. Stačí smíchat půl lžičky medu s půl lžičkou sedliny a potírat si ústa směsí. Poté odstraňte vlhkou žínkou a ochrana proti mrazu je hotová. 

Přidat na Seznam.cz