Wild Nettle Urtica Background

Kopřivové hnojivo je snadno dostupné a jednoduché na výrobu

Starost o zahrádku přináší mnoho starostí, ale také strastí. Samozřejmě je potřeba se o ni starat, ale po delší době se mohou nakupované chemické přípravky výrazně prodražit. Zázrakem, který má ale na zahradě spoustu využití, je i naprosto volně dostupný plevel. Z kopřivy můžete vyrobit jak účinné hnojivo, tak postřik proti mšicím. Příprava je navíc ohromně jednoduchá.

Jak hnojivo z kopřiv vyrobit jednoduše doma

Začněte s tím, že kopřivy nasbíráte. Pro tento účel je nejlepší vyhledávat mladé kopřivy, které ještě nerozkvetly. Právě ty mají největší obsah potřebných živin. Také nezapomeňte, že proces výroby hnojiva nemusí být pro všechny smysly zrovna příjemný. Zejména čich bude docela trpět. Na účinnosti této směsi to ale neubírá. Právě naopak.

Mohlo by vás zajímat:  Neobvyklý, přesto účinný mléčný postřik zajistí rajčatům potřebnou ochranu

Nasbírané kopřivy pokrájejte na menší kusy. Dejte je do kyblíku či kádě a zalijte vodou. Čím větší množství vody, tím více kopřiv je potřeba. Pro nádobu vyberte místo někde venku, kde vás případný zápach nebude obtěžovat. Směs pak nechte několik dní stát, dokud nezačne kvasit. Během procesu kvašení můžete směs jednou začas promíchat. Zajistíte tak to, že se do ní dostane kyslík a procesy budou probíhat tak, jak mají. To, že je směs hotová, poznáte podle hnědé barvy a absence pěny na povrchu.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnaté maliny jsou dokonalou letní svačinkou. Stačí málo a i vy můžete sklízet bohatou úrodu

Nezapomeňte směs před použitím zředit. Pokud chcete směs aplikovat rozprašovačem, zřeďte ji ještě o něco víc.

Zdroj obrázku: Freepik

Na jaké rostliny kopřivové hnojivo použít

Za tuto směs vám nejvíce poděkují rajčata či okurky. Využít je ale můžete i na dýně, papriky, cukety či celer. A kromě zeleniny také na růže či různé druhy jehličnanů a ovocných stromů. Vyvarujte se ale jejich použití u cibule, česneku, hrášku či fazolí. V těchto rostlinách by totiž mohlo dojít k hromadění dusíku. Ten je v kopřivě velmi bohatě obsažen, ale ve velkém množství není pro člověka zdraví. Obzvlášť pro určité zranitelnější skupiny lidí může být jeho nadměrná konzumace nebezpečná.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/nettle/nettle-as-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz