Organic Peeled Food Fruit Vegetables Recycling Compost Table Zero Waste Eco Friendly Plastic Free Recycled Reusable Sustainable Concept Garbage Sorting Kitchen Leftovers

Kompostovat může každý. Získané hnojivo je pro rostliny to vůbec nejlepší

Kompostování zbytků jídla a dalších potravin už nepatří pouze lidem, kteří mají zahradu nebo prostor kompost vytvořit. Udělat si ho můžete totiž i v panelákovém bytě, stačí jen sehnat vhodnou nádobu, do které budete potraviny a slupky od nich ukládat. Poté už je potřeba jen přidat některé suroviny a kompost budete mít během několika dní hotový. Použít ho pak můžete jako hnojivo nejen na pokojové rostliny.

Malé kompostéry můžete mít na balkoně nebo sklepě

Kompostování je jedním ze způsobů, jak zlikvidovat zbytky potravin, které se normálně vyhazují do odpadkového koše. Navíc pokud budete kompostér v domácnosti správně používat, nemusíte se obávat žádného zápachu ani nepořádku. Místo na zahradě, na kterém budete kompost zakládat, by mělo být dobře chráněné před větrem.

Mohlo by vás zajímat:  Šálek čaje příjemně zahřeje, dva oblíbené druhy ale také pomohou zhubnout

Při vyhazování na kompost ale střídejte vrstvy. Nejdříve dejte zelený odpad, poté dřevnaté části rostlin a nakonec navrch dejte vrstvu větviček nebo jiných výhonků. Vznikne vám hnojivo, které můžete použít nejen na pokojové rostliny, ale také na ty zahradní. Hnojivo zajistí živiny pro půdu, můžete ho používat po celý rok a nemusíte se bát, že byste rostliny přehnojili.

Zdroj obrázku: Freepik

Kompostéry si můžete vybrat podle libosti

Dnes si můžete vybrat mezi spousty druhy kompostérů. Některé se dají použít pouze na zahradách, jiné můžete mít na balkoně nebo ve sklepě. Na trhu najdete také kompostéry, které odpad rozloží mnohem rychleji. Záleží také na tom, jak často budete kompost využívat a kolik odpadu do něj budete vkládat. Podle toho byste měli volit velikost. Na zahrady se hodí kompostér o objemu alespoň 1000 metrů, protože do něj budete dávat trávu a větve.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny na zahradě potřebují během zimy dostatečnou ochranu před mrazem

Na kompost pak můžete vyhodit například banánové slupky, slupky od brambor, vaječné skořápky nebo další zbytky jídel. Naopak ale do kompostu nepatří maso nebo ryby. Použít můžete také piliny, kůru nebo popel. Do kompostu byste také neměli dávat rostliny, které jsou nemocné nebo na sobě mají plíseň či jiná houbová onemocnění.

Zdroj: https://wasteaid.org/wp-content/uploads/2017/10/5-How-to-turn-organic-waste-into-compost-v1-mobile.pdf
Přidat na Seznam.cz