Pelargonium 2474022 1920

Komplikovanější metodu množení muškátů volí většina, přináší lepší výsledky i odolnost rostlin

Pelargonie neboli muškáty patří mezi nejoblíbenější truhlíkové květiny. Velkou část roku zdobí okna, terasy a balkóny mnohých domů, jsou poměrně nenáročné a zároveň se dají celkem jednoduše množit. Jestli chcete návod, čtěte dál. Poradíme vám, co k tomu budete potřebovat a kdy je dobré začít.

Řízky nebo semena

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vzrostlé pelargonie si samozřejmě můžete koupit, ale pro milovníky rostlin a zahrádkáře máme zábavnější variantu. Existují dva způsoby, jak muškáty množit. Pod pojmem vegetativní množení se skrývají takzvané řízky. Znamená to, že jsou od mateční rostliny odebrány její výhony.

Mohlo by vás zajímat:  Méně je někdy více. Při péči o rostliny se vyplatí dodržet několik zásad

Druhou formou je množení generativní, tedy pomocí semen. Jedná se o časově náročnější způsob. Květů se u nové rostliny dočkáte až po zhruba šesti měsících. Na druhou stranu je rozmnožování semeny výhodné hned z několika důvodů. V čem se liší od muškátů vypěstovaných vegetativně?

  • nové rostliny rostou hustěji
  • nejsou náchylné k chorobám
  • obecně jsou odolnější

Kde můžu semena získat?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejjednodušší cestou k semenům je koupě v zahradnictví. Hledejte balíček s označením F1, tedy heterotická semena. Z obalu se vždy dozvíte bližší informace týkající se barvy květů a další detaily k pěstování daného druhu pelargonií. Muškátů totiž existuje nepřeberné množství.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná zahrada zklidní vaše nervy. Jak ji vytvořit?

Obecně se nedoporučuje množit rostliny semeny sebranými z námi vypěstovaných muškátů. Důvod spočívá v tom, že si nové kusy nezachovají vlastnosti mateční rostliny. Experimentovat samozřejmě můžete, ale s heterotickými semeny je úspěch zaručen. 

A kdy se do zasetí pelargonií pustit? Ideální je prosinec až leden – během května už tak naše truhlíky budou hrát všemi barvami. Před setím doporučujeme semena namočit na 24 hodin do vody. Použijeme truhlíky se směsí zeminy, rašeliny a perlitu. Na prvních 10 dnů truhlík přetáhneme fólií, poté sundáme. Pěstujeme při pokojové teplotě a zeminu udržujeme vlhkou.

Přidat na Seznam.cz