Kardamom vnese do kuchyně vůni orientu. Jeho účinky na zdraví jsou využívány po staletí
Kardamom je dnes i u nás poměrně známé koření, které najdete v každém supermarketu. Jeho léčivé vlastnosti jsou známé již po staletí. Možná ale nevíte, že je toto koření skvělé jako prevence proti rakovině, a proto byste ho měli zařadit do každodenní stravy. Co nám nabízí?
Co je kardamom a jaké má vlastnosti?
Kardamomu si cenili především ve starověké Číně. Jedná se o rostlinu, která roste do výšky 2 až 4 metry. Charakteristické květy vyrůstají z jednoho stonku, který se plazí po zemi. Pro nás jsou důležitá semena, která mají eliptický tvar a rýhovanou strukturu. V obchodě je najdete sušená, ale také ve formě prášku, který má stejně léčivé vlastnosti.
Kardamom obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálů. Patří mezi ně vitamíny C a B6, thiamin, riboflavin, niacin, vápník, železo, hořčík, fosfor, sodík, draslík nebo zinek. Seznam vitamínů a minerálů je dlouhý. Díky tomu je kardamom velmi cenný. Silice, které obsahuje, působí na žaludek a stimulují trávicí šťávy. Dokáže také zničit škodlivé bakterie v trávicím traktu a potlačuje záněty v těle.
Přidejte si kardamom do kávy a nebudete litovat
Nejlepším způsobem pravidelné konzumace je přidání kardamomu do kávy. Její chuť bude úžasná a díky aroma se k sobě skvěle hodí. Jestli nemáte rádi kávu, můžete koření přidat také do čaje. Při nachlazení bude mít skvělé účinky na vaše tělo. Černý nebo zelený čaj nalijte do džbánu a přidejte pár semínek kardamomu rozdrcených v hmoždíři. Zalijte horkou vodou (ne vroucí) a nechte 5 minut louhovat. Poté si můžete vychutnat jeho jedinečnou chuť.
Vedlejší účinky, které byste měli znát
Každá surovina na světě má vedlejší účinky. Stejně jako u jiných potravin se může projevit alergie na kardamom. Před užíváním se ujistěte, že nejste alergičtí. Příznaky kontaktní alergie jsou kopřivka, otok hrdla a vyrážka. Koření není doporučováno těhotným a kojícím ženám z bezpečnostních důvodů. Kardamom může také interagovat s některými léky (aspirin, antidepresiva ad.). Překvapivým vedlejším účinkem mohou být také žlučové kameny, a proto se pacientům se žlučovými kameny nedoporučuje.
Zdroj: https://www.thespruceeats.com/all-about-cardamom-995599