Jsou tu poslední dny pro přípravu zahrady na zimu, zvládněte to rychle a efektivně
Během podzimu je všechno pod listím, a než se nadějeme, je tu sníh. To ale zahradě moc dobře nedělá, proto stojí za to zvážit, jestli bychom ji neměli před zimou zabezpečit. Nejlepší cestou je překopání.
K čemu je překopání půdy dobré?
Listopad a s ním i padání listí je za námi. Listí pak představuje neprostupnou hradbu, pod kterou vše hnije. Proto se doporučuje zahrádku na podzim překopat. Vytvoří se tam dostatek prostoru na vodu a vzduch, a živiny se dostanou i k hlubším kořenům. Je důležité jej ale smíchat s hnojivem a výživnou půdou, aby byla půda úrodnější. Mnoho lidem se však představa překopání moc nelíbí, protože si myslí, že tím naruší její strukturu. Pokud však provedeme hluboký výkop na konci podzimu, měla by doba zimních měsíců představovat dostatek času k regeneraci. Také tím zabijete řadu škůdců, protože se stanou snazší potravou pro ptáky.
Druhy půdy a co to ovlivňuje
Samozřejmě se nesmí zapomenout na to, že půda má různá složení a konzistence, a každá požaduje individuální péči.
- těžká půda – jíly a hlíny, nízká propustnost
- střední půda – dobrá reakce na kopání
- lehká půda – písčité půdy, podzoly
V případě těžké půdy je vhodné při kopání do hmoty zapracovat hrubý písek nebo jemný štěrk, protože jinak mohou kořeny uhnít. Hrudky se v ní rozpadnou, což pak zlepší její propustnost. Střední půda obracením rychleji vysychá, takže rostliny pak mohou lépe růst. A nakonec lehká půda, která na překopání reaguje dobře pouze, když je smíchána s hnojivem. V případě, že žádné nedostane, jí tím spíš uškodíte. Je lepší do ní přimíchat i nějaký jíl nebo rašelinu, protože se pak její vlastnosti pozitivním směrem uchýlí k těžké půdě.
Co ještě vaší zahradě pomůže?
Pokud chcete být opravdu pečliví, můžete pomocí tzv. mulčování trávník pokrýt slámou nebo kompostem. Zabrání to zamrznutí půdy a zbavíte se zaplevelené zahrádky. Sláma pak pošle své živiny do trávy pod ní, což ovlivní úrodnost.