Jodový postřik ochrání papriky před škůdci a nemocemi
Paprika je velmi oblíbený druh zeleniny, ať už pro její obsah vitamínů, různorodost barvy i chuti, či všestrannost při vaření. V dnešní době ale její cena výrazně stoupá a mnoho lidí se tak uchyluje k tomu ji pěstovat doma. To ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Paprika je na pěstování poměrně náročná a je vcelku citlivá na vnější vlivy. Zahradníci tak často doporučují její prospívání podpořit jodem.
Co vědět, když s použitím jodu teprve začínáme
Tato látka se dá na rostlinu aplikovat mnoha způsoby. Jako první vždy rozlišujeme oblast, na kterou bude přípravek aplikován. To pak výrazně ovlivní jeho složení. Oblasti rozlišujeme tři, a to samotná semínka, kořeny a listy/stonek papriky. Dále pak rozlišujeme složení přípravku. Postřik může být čistě jodový, ale také se můžeme často setkat s různými směsmi. Směsi často obsahují složky takové, co působení jodu ještě podpoří.
Také byste měli pamatovat na několik pravidel, která by se při použití jodových přípravků měla dodržet. Vždy na sobě při aplikaci této látky mějte ochranné prostředky. Chránit byste si měli zejména oči a ruce. Tudíž se vám budou hodit brýle a rukavice. Zároveň jodový postřik nikdy nepoužívejte za přímého slunečního záření. Mohlo by dojít k popálení rostliny.
Použití čistého jodového roztoku
Čistý jodový roztok se používá zejména na dezinfekci semínek ještě před setím. Roztok připravíte smícháním 1 litru vody a 1 kapky jodu. Semínka nechte ve směsi několik hodin louhovat a poté opláchněte a osušte.
Pokud chcete roztok použít přímo na rostliny, můžete pomocí rozprašovače listy postříkat nebo jej aplikujte přímo ke kořenům. Roztok bude rostlinu chránit proti škůdcům a nemocem. Tyto metody se ale nedoporučují používat více než dvakrát měsíčně. V případě, že rostlina viditelně nestrádá, omezte hnojení na jedenkrát měsíčně.
Zdroj: https://garden.desigusxpro.com/en/perets/jod-kak-udobrenie.html