Ježek je největší spojenec každého zahradníka. Likviduje nebezpečné škůdce, na oplátku nepotřebuje mnoho
Ježci na podzim navštěvují naše zahrady stále častěji, protože hledají úkryt a stavějí si bezpečné příbytky na zimu. Dříve se věřilo, že do domu přinášejí štěstí. Mají rádi klid, spoustu zákoutí, kompostéry a hromady spadaného listí. Nejvíce je proto lákají „divoké“ a přírodní zahrady. Ježci mají výborný sluch i zrak. Živí se hmyzem, hlemýždi, žížalami, housenkami a dalšími škůdci.
Jsou pro zahradu užiteční
Ježci patří k nejužitečnějším zvířatům, která můžeme na zahradě potkat. Neničí rostliny ani trávník, naopak zahradě pomáhají. Ježci jsou aktivní především v noci a jsou plaší a při kontaktu se schoulí do klubíčka. Pokud ho ale potkáváme během dne a ani při dotyku se nestočí, zkontrolujte, zda nemá na těle nějaké zranění a pro každý případ kontaktujte ochránce přírody.
Zdravé ježky není třeba krmit, stačí jim na zahradu umístit misku s čerstvou vodou. Své příbytky budují především ve starých kůlnách, v hromadách větví nebo v neuspořádaných místech na zahradě. Měli bychom odstranit všechny jedy, pasti, insekticidy a snažit se ježky nerušit. Než začneme sekat trávu, měli bychom se ujistit, zda se neschovávají někde v hromadě listí.
Můžeme jim postavit bezpečný úkryt
Ježek si úkryt najde sám, můžeme mu ale trochu pomoci vybudováním kvádrového domečku ze dřeva s malými otvory. Měli bychom pracovat v rukavicích, ježci nemají rádi lidský pach. Optimální rozměry ježčího domečku jsou 50 cm na délku a šířku a 40 cm do hloubky. Vchody do domku by měly být široké asi 20 cm, větší by mohly lákat lišky. Interiér by měl být hustě vyložený listím.
I když možná chceme ježkovi přilepšit mlékem nebo ovocem, není to vhodné. Ježek je především masožravec, který se živí hmyzem a drobnými savci či plazy. Kromě vody mu můžeme maximálně nabídnout trochu krmiva pro psy nebo kočky. Naši zvířecí miláčci pro ně ale mohou představovat hrozbu, pokud volně pobíhají po zahradě.
Zdroj: https://gardenbeast.com/hedgehog-in-garden/