Baking Soda Bowl Wooden Table Close Up

Jedlá soda najde využití i mimo kuchyni. Je přírodním čističem a absorbuje pachy

Zdravý životní styl jde ruku v ruce s trendem zero waste i s používáním přírodních a ekologických prostředků, které jsou vhodnými alternativami ke konvenčně používaným chemickým čisticím prostředkům. Ekologické produkty jsou přívětivé ke zdraví a současně jejich používáním nedochází k poškozování životního prostředí, zamořování vody a půdy. Jedním z prostředků, které jsou maximálně účinné, a přitom nepoškozují přírodu, je jedlá soda, která se často používá v kombinaci s octem a citronem. Jaké využití má jedlá soda a proč po ní sáhnout?

Jedlá soda jako E500

Označení E500 jistě řekne něco jen znalcům seznamu „éček“, ale ne běžnému spotřebiteli. Pod tímto označením se skrývá chemické činidlo, které se používá v mnoha odvětvích. Ano, je to jedlá soda nebo také hydrogenuhličitan sodný či soda bikarbona. Vlastností jedlé sody se využívá v průmyslu, protože taje při vysokých teplotách a je lehce rozpustitelná ve vodě. V potravinářství se nejčastěji využívá jako kypřicí látka či stabilizátor, taktéž pro regulování kyselosti. Hydrogenuhličitan sodný je zdraví nezávadný a pro jeho spotřebu neexistuje denní limit.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak zbavit dlažební kostky mechu a plevelu
Zdroj obrázku: Pixabay

Nejen do bábovky či koláče

Jak bylo řečeno, jedlá soda je populární při pečení, kdy je vhodnou alternativou ke kupovanému kypřicímu prášku, ale je dobré mít zásoby tohoto bílého prášku i z jiných důvodů. Je levným a efektivním čisticím prostředkem, protože dokáže odstranit i velmi odolné znečištění na textilu. Poradí si s mastnotou, fleky od kávy, rtěnky i sazemi. Současně je účinným změkčovadlem tvrdé vody. Pro své vlastnosti se doporučuje přidávat do pračky nebo myčky, aby nedocházelo k nadměrné tvorbě vodního kamene, který poškozuje vnitřky spotřebičů. A co víc? Je perfektním likvidátorem pachů a snižuje množství vlhkosti ve vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzrajte na komáry přírodním repelentem. Jeho vůně je udrží spolehlivě daleko

Použití jedlé sody

A jakým způsobem se jedlá soda používá? Uhličitan sodný se může používat při přípravě pokrmů dle receptů nebo při čištění domácnosti, kdy se může smíchat s mýdlovými vločkami a využít namísto pracího prášku. Smícháním vody s jedlou sodou a nalitím do formiček na led se mohou vysušením připravit domácí tablety do myčky. Pro odstranění odolných nečistot v koupelně se může připravit pasta z jedlé sody a trošky vody. Vytvořená pasta se nanese na povrch, nechá působit a po dočištění se omyje teplou vodou. Jedlou sodu lze využít při mytí extrémně znečištěného nebo připáleného nádobí s pomocí drátěnky. Pro neutralizaci pachů v chladničce se může jedlá soda nasypat na talířek a umístí se do zatuchlého prostoru, zápach rychle zmizí.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/cleaning-with-baking-soda/
Přidat na Seznam.cz