Jak vybrat skleník na zahradu?
Zralá rajčata s chutí slunce, čerstvý salát plný vitamínů, voňavé bylinky nebo třeba sladké jahody – i tak může vypadat vaše úroda z vlastní zahrádky. Každý zkušený zahradník ale ví, že nejlepších výsledků dosáhnete ve skleníku, kde mají rostliny tu správnou vlhkost a teplotu. Ve skleníku vám budou semínka správně klíčit a později je snadno vysadíte do záhonu. Navíc vám umožní pěstovat širší škálu rostlin, prodloužit sezónu a jsou ideální i pro množení.
Skleník je investice na mnoho dalších let. Na jeho výběru si proto dejte záležet. Jako první si dobře promyslete, zda pro něj máte odpovídající místo. Právě na umístění skleníku totiž závisí nejen vaše pěstitelské úspěchy, ale i celková spokojenost se skleníkem. Jak tedy vybrat skleník na zahradu?
1. Vyberte to nejlepší místo
Vyberte to nejlepší místoůzné rostliny mají rozmanité nároky na pěstování. Všeobecně ale platí, že nejdůležitější je mít ve skleníku dostatek světla. Díky tomu vytvoří ty nejlepší podmínky pro správný a rychlý růst rostlin.
V současnosti se prodávají i tzv. skleníky ke stěně. Jejich hlavní výhodou je, že přes noc zahřívá konstrukci teplo ze zdí domu. Nejlépe však využijete sluneční svit během celého dne v samostatně stojícím skleníku (skleněném domečku).
Tipy pro optimální umístění skleníku
- Pro zachycení co nejvíce slunečního světla postavte podélné strany skleníku směrem k jihu. Pokud budete skleník využívat i v létě, nasměrujte jeho vchod k severu. Snížíte tak nároky na odvětrání.
- Nezapomeňte zohlednit také proudění větru. Proti jeho směru by měla stát nejmenší plocha skleníku.
- Místo, kde skleník vystavíte, by nemělo být ve stínu déle než několik hodin denně.
2. Promyslete si základy
Většina skleníků nepotřebuje žádnou podezdívku. Skleníky s výplněmi z polykarbonátu jsou totiž natolik lehké (váží třeba jen 40 kg), že nehrozí jejich samovolné propadání do hlíny. K zemi je snadno upevníte kotvicími prvky, které stačí zabodnout do hloubky minimálně 60 cm.
K vybraným skleníkům (např. LANIT PLAST Venus a LANIT PLAST Uranus) získáte základnu zdarma jako součást balení. Zručnější zahrádkáři si navíc v případě potřeby základy vybetonují podle návodu přiloženého ke každému skleníku.
Tipy pro stavbu betonových základů
- Betonové základy můžete stavět klasickým způsobem nebo metodou ztraceného bednění. Výška základů by měla okolní terén převyšovat o 5–10 cm.
- Vrchní plocha základů, na kterých bude skleník stát, musí být vždy vodorovná. V opačném případě se mohou skla v konstrukci časem zkřížit a popraskat.
3. Plast nebo hliník?
Záleží jen na vás, zda dáte přednost hliníkovému či plastovému skleníku. Oba tyto materiály mají své výhody, nevýhody i specifické vlastnosti.
Hliníková konstrukce – je složená z profilů, které sešroubujete k sobě hliníkovými šrouby. Tento osvědčený typ HOBBY skleníků je vhodný pro většinu zahrad kromě prostor, které jsou vystaveny silným větrům. Protože hliník není izolační materiál, dochází k tepelným ztrátám přes konstrukci.
Plastová konstrukce – se vyrábí z pevných PVC profilů, které stačí zasunout do sebe. Díky tomu jsou tyto skleníky masivní a extrémně odolné. Konstrukce z plastu doporučujeme na otevřená prostranství i do míst s vyšší sněhovou pokrývkou.
4. Jaká výplň je nejlepší?
Klasickým a v minulosti nejznámějším materiálem pro výplň je sklo. Výborně propouští sluneční záření a je odolné proti UV záření i chemikáliím.
Na druhou stranu má řadu nevýhod:
- při roztažení konstrukce vlivem vysokých teplot může praskat,
- snadno se rozbije i při drobném nárazu a silnějším krupobití,
- má špatné tepelně-izolační schopnosti.
TIP 1: Skleník s výplněmi ze skla by měl mít konstrukci z profilového plechu o tloušťce alespoň 1 mm.
Stále častěji se proto jako výplň skleníků používá dvoustěnný komůrkový polykarbonát. Mezi jeho hlavní výhody patří:
- velmi nízká hmotnost,
- odolnost proti rozbití,
- vysoká světelná propustnost,
- skvělé tepelně-izolační schopnosti.
Dutinkový polykarbonát má u většiny skleníků tloušťku 4 mm. Můžete ale vybírat i ze silnějších variant o síle 10 – 20 mm.
5. I skleníky potřebují větrání
Během letních měsíců je nutné odvětrávat horký vzduch, aby nedošlo ke spálení rostlin. Ideální je kombinovat větrání bočním a střešním oknem, které vytváří komínový efekt – chladný vzduch přichází bočním oknem a po zahřátí vystoupá střešním oknem ven. Správná cirkulace a výměna vzduchu je tak zaručena.
TIP: V horkých dnech raději nechte otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál.
Pokud nemáte čas ani chuť větrání ručně regulovat, pořiďte si automatické větrání, které otevírá a zavírá okno podle teploty. Automatické větrání ocení také všichni zahrádkáři, kterým skleník nestojí vedle domu nebo jsou přes den v práci. Na jaře vám navíc odpadne ranní věštění počasí a rozhodování, zda nechat skleník otevřený, nebo zavřený.
TIP: I v chladnějším období roku doporučujeme pravidelně větrat, aby nedocházelo k rozvoji houbových chorob nebo plísní. Pro udržení příznivé teploty můžete boční stěny zaizolovat průhlednou bublinkovou fólií.
Vyberte si kvalitní zahradní skleníky a fóliovníky
VIDEO: Jak vybrat skleník?
Zdroj obrázku: SXC.hu