Jak správně skladovat plodiny na zimu? Sklízejte včas a správně
Rádi byste si i v zimě vychutnávali plody ze své zahrady? Není totiž šťavnatějšího jídla, než toho, které vyrostlo na zahradě, pod rukama šikovného zahradníka. Správné skladování ale může být pořádný oříšek, proto přinášíme rady, díky kterým se vyhnete nechtěným chybám.
Na každém detailu záleží
Celý proces musí být proveden precizně, jinak hrozí, že plody ztratí svou chuť. Používejte proto vždy čisté a suché nádoby, ve kterých plody nezačnou hnít. Ovoce na stromech nechejte pořádně vyzrát, a teprve poté je sklízejte. Udrží si tak po dlouhý čas kvalitní chuť.
Ideálním skladovacím prostorem je chladná místnost, jako je například kůlna nebo slep. Nezapomínejte, že se do vaší úrody mohou pustit i myši nebo jiní návštěvníci kůlny, a proto volte vždy jen bezpečný prostor. Používejte dřevěné boxy, ve kterých mohou plodiny dýchat a nepodléhají brzy zkáze.
Nastává sklizeň ořechů a sušení plodin
Nejen ovocné plody, ale také ořechy si můžete uschovat pro chladné dny. Zima je ideálním časem, kdy ořechy používat, a to například při pečení cukroví. Sklízejte ořechy v říjnu a dále také některé další plodiny.
- Vlašské ořechy až začnou sami padat
- Lískové ořechy ve chvíli, kdy se dají vyloupnout ze zelené slupky
Některé plodiny je vhodnější usušit a skladovat doma, kde k nim nepronikne vlhko. Řeč je například o hlívě ústřičné nebo bylinkách, jako je libeček. Neváhejte ani se skladováním cibule, která miluje suché místo, ale snese i lehčí mráz.
Skladování brambor
Brambory skladujte na temném a suchém místě, oddělené od ovoce. To by totiž mohlo chytit pach brambor. Určitě je nevkládejte do lednice, protože by ztratily svou chuť. Použijte pro uskladnění garáž, kůlnu, sklep nebo jiný chladnější prostor. Stejně jako u ovoce použijte dřevěné boxy a přikryjte je pytlem, aby k nim šlo co nejméně světla.