Jak se správně starat o zahradní rostliny?
Péče o rostliny není jen tak obyčejný koníček. Svým způsobem je to forma umění, která vyžaduje znalost, důslednost a pozornost k detailům. V dnešním článku se zaměříme na to, jak správně používat hnojiva, jak bojovat proti škůdcům a chorobám, a také si představíme nějaké základy, jak správně pečovat o vaše rostlinky. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahrádkář, můžete se dozvědět něco nového a zajímavého.
Výběr správného hnojiva
Prvním a velmi důležitým krokem k tomu, abyste se v zahradničení stali úspěšnými, je vybrat to nejlepší hnojivo. Setkat se můžete s mnoha formami, ale dnes se zaměříme na tři z nich:
- Organická hnojiva – jsou skvělou volbou pro dlouhodobé zlepšení struktury půdy a zvýšení její úrodnosti. Řadíme zde kompost nebo hnůj.
- Chemické hnojiva – nabízejí rychlý přísun živin, ale je důležité je používat opatrně, aby nedošlo k přehnojení a následnému poškození rostlin.
- Pomalu uvolňující se – jsou efektivní v tom, že postupně dodávají živiny, čímž minimalizují riziko šoku pro rostliny.
Boj proti plevelům
Hnojení máme zdárně za sebou a nyní se dostáváme k dalšímu bodu, kterým jsou plevely. Ty jednak soupeří s vašimi rostlinami o živiny a vodu, a také jsou častými hostiteli pro nejrůznější škůdce a nemoci. Existují dvě nejčastější metody, díky kterým se můžete tohoto problému zbavit:
- Postřiky – asi ta nejznámější a nejoblíbenější metoda, navíc opravdu jednoduchá. Stačí si zakoupit přípravky proti plevelům a napadená místa vystříkat.
- Mulčování – méně často praktikovaná, přesto velmi efektivní metoda. Mulč, jako je sláma, kůra nebo kompost, pomáhá udržet vlhkost v půdě, zlepšuje její strukturu a zabraňuje růstu plevelů. Ovšem v tomto případě je třeba pečlivě čas od času odstraňovat plevel manuálně.
Základní zásady pro pěstování
V tomto odstavci se zaměříme na to, co dělá pravděpodobně každý zahrádkář automaticky, ale je dost možné, že to děláte špatně. Týká se to právě zalévání. Rostliny a květiny potřebují dostatek vody, ale nic se nesmí přehánět. Přelévání může způsobit hnilobu kořenů a jiné problémy. Je důležité zalévat rostliny hluboce, ale méně často, aby se podporoval růst kořenů, což pomáhá rostlinám lépe čerpat vodu a živiny.
Rovněž je klíčové udržovat rostliny zdravé a silné, což snižuje riziko napadení škůdci a nemocemi. K tomu slouží právě již zmíněné hnojení, které dodá potřebné vitamíny a minerály a samozřejmě odstraňování plevele, škůdců a nemocí. Tedy pravidelně kontrolovat zdraví rostlin. A nezapomínejte na včasné odstraňování poškozených částí. Zabráníte tak šíření nežádoucích jevů.
S dodržováním několika málo věcí, které jsme dnes zmínili v článku, můžete docílit zdravých a silných rostlin, které vám budou sousedi závidět!