Jak pěstovat stévii
Jedná se o rostlinu, o níž se více píše a hovoří, než že by se v českých podmínkách ve velkém užívala. O pěstování ve velkém nemůže být v žádném případě řeč. Ale i na český trh se již dostaly sazenice a semena stévie. Takže se tu a tam objevuje i na našich zahradách, balkónech či terasách.
Původem pochází z Jižní Ameriky. Pěstovat ji můžete doma, na zahradě i ve skleníku. Rostlinka je to vskutku zázračná. Je neuvěřitelně sladká, nízkokalorická a zároveň i velmi léčivá. Pouhým lístkem můžete osladit čaj i moučník. Zajímá Vás, jak pěstovat stévii? Přečtěte si následující řádky a zjistíte více informací.
Co je to za rostlinu?
Patří mezi jihoamerické rostliny obsahující látku, která chutná sladce. Nejedná se však ani o sacharózu či fruktózu, mohou jí využít ke slazení i diabetici. Energetická hodnota sladké složky je ve své vlastní podstatě prázdná. Jejím použitím nezvýšíte kalorickou hodnotu potravin ani nápojů. Často se používá tam, kde je nutné snížit energetickou hodnotu přijímané potravy – redukční diety, udržení nízké váhy.
Stévie je údajně tři sta krát sladší než cukr. Správně však je informace, že obsahuje složky steviosid, rebaudiosid A, rebaudiosid C a dulkosid A. Sladivost těchto složek je mnohonásobně vyšší než sladivost sacharózy. Nelze tedy paušálně porovnávat stejné váhové množství obou sladidel.
Jak pěstovat stévii?
Pěstuje se ze semínek stejně jako mnoho bylinek. Její vypěstování není zcela jednoduché, ale při troše snahy to pěstitelé dokážou. Než doma pěstovat semene, která nevyklíčí je mnohem lepší si semena zakoupit v zahradnictví. Rostliny musíte pikýrovat. Na záhon či stabilní venkovní stanoviště se může umístit, až ve druhé polovině května, kdy nehrozí mrazíky.
Stejný postup se uplatňuje i u přímo zakoupených sazenic. Jestliže jste sazenice získali v době nestálého počasí, ponechte je po nějakou dobu na okenním parapetu. Na parapet nesmí svítit přímé polední slunce. To dokáže sazenice spálit.
Substrát a podmínky pro pěstování
Pro svůj růst vyžaduje kyselou půdu. V domovině roste na písčitých půdách ve vlhkých a neprosychajících lokalitách. Nikdy jí neumisťujte do zasolené půdy, ta ji totiž nesvědčí. Optimálním substrátem pro pěstování je kvalitní zahradní substrát s vyšším obsahem humusu.
Podmínky
- Je velmi náročná na teplo, musí mít teplotu kolem 25°C. U nás se proto pěstuje v nádobách či na slunných záhoncích. Nejlepší místo pro pěstování je však skleník.
- Při teplotě pod 10°C rostlina zastaví svůj růst. Při pěti stupních Celsia vadne a podzimní mrazíky jí úplně zničí.
- Přezimovat může při teplotě 14°C a substrát nesmí po celou zimu proschnout.
- Na zimu se musí sestříhat na velikost 10 cm nad substrátem.
- Při obnovení růstu je nutné rostlinu přesadit do větší nádoby.