New Garden Harvest

Jak pěstovat okurky hadovky

new garden harvestVypěstovat si okurky hadovky není zase takový problém, stačí si zvolit správnou odrůdu. Kromě této volby je důležité dodržet i určitá pravidla a zároveň i vyjít vstříc nárokům rostliny. Pak se můžete těšit na své první plody ze skleníku již měsíc po výsadbě. Pojďme se tedy podívat na to, jak pěstovat okurky hadovky.

Ten kdo si nestihl vypěstovat sazenice vlastní, nemusí nijak zoufat, jsou k dostání v květinářstvích i hobby obchodech. Na výběr je hned z několika odrůd hadovek. Dokonce lze vybírat mezi hadovkami krátkými a dlouhými.

Dlouhé hadovky zná každý z nás. Plody měří přes třicet centimetrů, jsou hladké, nehořknou a hodí se pro pěstování ve skleníku i fóliovníkovém krytu. Drobní pěstitelé si zvolí hadovky krátké.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit listy z květáku je obrovská chyba. Připravit je lze na spoustu chutných způsobů

Přípravy před pěstováním

Vyžadují kvalitní, vyhnojenou, hluboko zpracovanou zem. Před výsadbou do ní zapracujte plná minerální hnojiva nebo speciální hnojivo ve formě rašelinového substrátu. Rychle rostoucí a plodící rostliny mají velkou spotřebu živin, jakmile nemají z čeho živiny čerpat, růst se zpomalí a dojde k zastavení plození. Plody začnou být deformované a rostliny jsou i celkově náchylnější k chorobám.

Optimální teplota půdy pro výsadbu sazenic činí 15°C. Zálivková voda na sazenice nesmí být nižší, než je teplota půdy. Pokud hadovky pěstujete ve skleníku každoročně, je vhodné půdu vyměnit do hloubky, kam až zasahuje kořenový systém okurek. Znamená to vyměnit dvacet centimetrů zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Med dodá živiny okurkám a ochrání je před chorobami

Nezapomeňte hadovkám vytvořit oporu, aby se mohly šplhat do výše. Řešením jsou sítě na pěstování okurek nebo opěrné spirály. Rostlinu do nich zavedete a má vše co potřebuje. Pro zahrádkáře budou nejlepší opěrné spirálové tyče. Zakupte silnější spirály, obsypaná rostlina něco váží a díky dobré opoře rostliny nesjedou.

Životní prostor okurek hadovek

Skleník je uzavřený prostor, který zaručí hadovkám omezený výkyv teplot, dostatečnou vlhkost půdy, vzduchu i dostatečný přísun živin. Výsadbu provádějte vzdušnější. Vhodné je sázet dvě sazenice na metr čtvereční. Ve slunečních dnech je nutné ve skleníku větrat.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory patří k nejoblíbenějším přílohám. Díky snadnému triku nikdy neztmavnou

V květnu jsou ještě chladná rána, proto nevětrejte skleník dveřmi, aby rostliny nepřestydly. Ani starší okurky nemají rády studený přízemní vzduch, žloutnou jim listy a oslabují celou rostlinu. Teplota by měla být v rozmezí 22°C-24°C. Se stoupající teplotou vyžadují okurky i vyšší zálivku. Pozor na nižší teploty, klesají-li teploty k 10°C , je lepší zálivku omezit na nutné minimum.

Přidat na Seznam.cz