Kopr

Jak pěstovat kopr

Kopr dodá „to pravé“ mnoha pokrmům. Je výtečným kořením i rozmanitou bylinkou. Sušený však ztrácí svou sílu. Není nad čerstvé šťavnaté lístky kopru. Zejména proto nechybí na žádné zahrádce.

Tuto nenáročnou letničku můžete pěstovat nejen na zahradě. Můžete jí pěstovat dokonce i v nádobě na balkóně. Využijte jeho vonnou nať i semena. Jak pěstovat kopr je otázka s jednoduchou odpovědí. Odpověď zní snadno.

Co je to kopr vonný?

Je rostlinou z čeledi okoličnatých, kterou odedávna využívali v různých kuchyních světa i medicíně. Velmi ceněn byl ve starověkém Egyptě. Kopr potěší především svou chutí a vůní. Velmi prospívá zdraví, využít jej můžete i pro přípravu přírodní domácí kosmetiky.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach z úst je odpudivý. Zachraňte svou pověst pomocí bylinek a správného čištění

Jak pěstovat kopr – podmínky

Výsev provádíme v květnu přímo do záhonu. Půda musí být propustná, nesnáší totiž těžké a přemokřené půdy. Vyžaduje stanoviště na závětrné straně. Semena vyséváme na husto do řádků od sebe vzdálených zhruba dvacet centimetrů. Již za šest týdnů můžete sklízet nať. Vyšší a kvetoucí kopr se nechává jako koření do zavařovaných zeleninových směsí.

Dobře Vám bude prospívat i v půdě chudé na živiny. Nikdy jej nehnojíme hnojivy s obsahem chlóru.

Samostatné pěstování kopru

  • Semena vysejeme do propustné půdy a dostatečně zalijeme
  • Vysévejte na závětrnou stranu s dostatkem slunce. Slunce podpoří bujný růst a aroma
  • Určité druhy kopru budou potřebovat oporu, jelikož lodyhy jsou těžké
  • Pro sklizeň semen řežeme celé okolíky, když dozrávají a necháme je hlavou dole dosušit
  • Lze pěstovat i na okenním parapetu, balkóně i terase
Mohlo by vás zajímat:  Bylinky se pěstují snadno. Zasazené v květináči vypadají úchvatně a jsou vždy po ruce

Využití kopru

Listy a semena kopru využijeme především v kuchyni k nakládání okurek, cibule i zelí. Je vhodný do omáček, polévek a jako dochucovadlo k rybám. Jemně nakrájené mladé lístky vykouzlí jemnou tvarohovou aromatickou chuť. Využijete ho i jako léčivou bylinu, nejčastěji formou koprového čaje. Pomůže vám při zažívacích potížích a nadýmání.

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak pěstovat kopr”

  1. Všude se dozvídám, že pěstování kopru je velmi snadné. Mě na chatě vůbec nejde. Po zasetí vzejde, ale po dosažení velikost cca 3 a4 cm rychle zežloutne a zajde. Podobně se chová koriandr. Na záhonu jde výborně pažitka a máta. Hůř jde libeček a petržel. Na záhon přidávám univerzální zahradnický substrát. Záhon je situován na východ, od západu krytý chatou. Poradíte, prosím?

    Děkuji.
    Jiří Havelka, Tábor. [email protected]

  2. Dobrý den, měl jsem podobný problém, pomohlo použití bílé krycí textilie, asi tomu prospívá lepší mikroklima… Také jsem vyzkoušel různé odrůdy a některé mi vůbec nerostly, jiné byly velmi kvalitní. Asi jde okombinaci nároků odrůdy a složení půdy. Na kyselé půdě mi kopr rostl také velmi špatně. Zahradnický substrát na bázi rašeliny může být tedy problémem. Nejlepší bude určitě odleželá listovka – klasický zahradní kompost bez rašeliny.

Komentáře jsou uzavřené.