Pest Bylinky

Jak pěstovat bylinky?

zdroj a autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Mbc
zdroj a autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Mbc

Ať máme zahrádku, balkón, terasu či jen okenní parapet, můžeme si sami vytvořit svou vlastní malou bylinkovou zahrádku. Není nad čerstvé bylinky na dosah ruky, navíc jsou pastvou pro oko a jejich vůně pohlazením na duši.

Pěstování bylinek – je nejvyšší čas zasít

Abychom se mohli co nejdříve těšit z vlastních čerstvých bylinek, je důležitý jejich včasný výsev a předpěstování. První měsíce jara, kdy slunce získává na síle a prodlužují se dny, je ten pravý čas k výsevu. Předpěstování bylin je rychlejší, pokud můžeme klíčícím semenům zajistit stabilní teplejší klima s dostatkem světla a pravidelnou zálivkou. K tomu se právě nejlépe hodí domácí prostředí a umístění nádob s výsevem v místnosti za oknem.

Existuje mnoho oblíbených a méně náročných druhů bylinek, které si dokáže úspěšně vypěstovat i začátečník. Mezi takové patří např. pažitka, bazalka, petrželka, oregano, majoránka, šalvěj, máta, tymián, saturejka a další. Osivo dnes najdeme v široké nabídce nejen v prodejnách s potřebami pro zahradníky, ale i v supermarketech s potravinami apod. Pro úspěšnost výsevu je důležité použít čerstvá semena, buď vlastní z předešlého roku, nebo zkontrolovat datum na obalu. Čím jsou semena čerstvější, tím větší máme šanci na úspěch.

Jaké jsou vhodné nádoby na výsev?

Vysévat můžeme do klasických květináčů nebo truhlíků, lze však použít různé kelímky, krabičky, mísy apod. Záleží na tom, jestli bude ona nádoba sloužit pouze k předpěstování, nebo k trvalému růstu bylinky. Jestliže rostlinky už nebudeme přesazovat do jiných květníků nebo na záhon, zvolíme nádobu nejen praktickou, ale také dekorativní. Jestliže si chceme bylinky doma pouze předpěstovat, můžeme použít i speciální pokojové miniskleníky a fóliovníky, které udržují optimální klima pro klíčivost semen a růst mladé rostlinky. Pokud máte místo v zahradě, moc hezké řešení bude bylinková spirála, o které si více přečtěte v magazínu HomeInCube.

Mohlo by vás zajímat:  Mrkvová dieta přiblíží vysněnou váhu zase o něco blíž. Během chvíle můžete shodit několik kilogramů

Volba vhodné zeminy pro výsev

Bylinky většinou nejsou příliš náročné na bohatost substrátu, především bychom měli dbát na to, aby zemina nebyla příliš těžká, což by ztěžovalo klíčení a především zakořenění mladé rostliny. Jestliže máme k dispozici jen těžší zeminu, jednoduše ji smícháme s trochou písku, popř. rašeliny. Lze však zakoupit i speciální substrát, určený přímo pro výsev a předpěstování. Běžně prodávané substráty na pěstování květin, které obsahují příliš velké kusy zeminy či dřevnatých částí, nejsou pro výsev bylin nejvhodnější volbou.

Jak správně vysévat semena bylin?

Až na některé výjimky bychom měli semena vysévat řídce, příliš hustě vysetá semena nemají velkou šanci na řádný vývoj silných rostlinek. K hustému výsevu se hodí např. pažitka, které se daří při růstu v trsu, ovšem jiné bylinky vyžadují více prostoru pro vývoj kořenového systému i nadzemní rozvětvené části.
Podle výsevu dělíme byliny na ty, které klíčí na povrchu substrátu a takové, které klíčí pod tenkou vrstvou půdy. Tento údaj by měl být uvedený na obale sáčku se semeny. Pokud se jedná o semena klíčící pod vrstvou zeminy, dbáme na to, aby vrstva nebyla příliš silná zeminu nepěchujeme tlakem, pouze jí semena jemně posypeme. (běžně kolem 0,5cm).

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat bazalku doma

Jak zalévat klíčící semena?

Klasický způsob zalévání konévkou s hubicí není úplně optimální v prvních dnech klíčení semen, která ještě nemají kořínek a tudíž nejsou pevně ukotvené v zemině. Výborný je naopak mechanický rozprašovač vody, který běžně používáme např. na kropení prádla. Jemnou vodní mlhou z rozprašovače semena zaléváme zpočátku 1-2x denně. Dostatečnou vlhkost zeminy kontrolujeme jednoduše prstem, nesmíme ji nechat vyschnout, aby semena nezavadla a neuhynula. Do doby, než si rostlinky vytvoří kořenový systém, je zaléváme zezhora, později můžeme vodu lít do podmisky.
Klíčivost se u různých bylin liší svou délkou, nejčastěji se pohybuje mezi 1-2 týdny. Čím stabilnější klima klíčícím semenům poskytneme, tím větší máme šanci na úspěch. Můžeme využít malého triku a nádobu se semeny první cca dva týdny zakrýt čirým sklem či průhlednou folií, hlína nám nevyschne a zajistíme tak i stabilnější teplotu. Ve chvíli, kdy rostliny dorostly velikosti kolem 1-2 cm, sklo či fólii sejmeme.

Mohlo by vás zajímat:  Je český česnek opravdu nejlepší, nebo jde jen o marketing

Přesazování mladých sazenic

Rostlinky staré cca 1 měsíc jsou zpravidla dost silné na to, abychom s nimi mohli manipulovat a opatrně je přesadit do zvolené nádoby. Jako pomůcku na přesazování použijeme přepichovací kolík nebo např. obrácenou stranu lžíce, rostlinky po jedné přesazujeme v dostatečných rozestupech do nové nádoby s řádně navlhčenou zeminou. V prvních dnech po přesazení hlídáme vlhkost půdy a pečlivě zaléváme. Chceme-li pěstovat bylinky venku, je dobré je postupně zvykat na změnu klima, zpočátku je chráníme před přímým sluncem či přílišným větrem a deštěm. Optimální doba na přesun bylinek ven je přelom dubna a května, v závislosti na počasí.

Potěší i na pohled

Bylinky jsou rostliny nejen užitečné a léčivé, ale i krásné a dekorativní. Ať je pěstujeme uvnitř domu či bytu za oknem, nebo na balkóně, parapetu, terase nebo zahradě, mnohem více vynikne jejich krása při umístění do zdobných nádob a květníků. Sluší jim zejména jednoduché a působivé keramické nádoby, jako např. starý sádelňák či drátkovány rendlík po babičce, nebo také tzv. jahodový květináč ve tvaru soudku s několika otvory pro růst rostlin. Vynikat budou třeba v proutěném košíku vystlaném igelitovou fólií, nebo jakékoli vhodné nádobě tak, aby nám byly potěšením i pro oko.

Zkuste pěstovat bylinky doma

VIDEO: Jak doma pěstovat bylinky

 

VIDEO: Pěstujte doma bylinky

Přidat na Seznam.cz