Soil Ph Meter Soil Fertility Meter Cultivation

Jak okyselit substrát. Přehnané postupy mohou být na škodu

Krásná zahrada je celoroční a nikdy nekončící práce. Ani ta však není zárukou toho, že bude vegetace bujně růst. Důležité je sledovat nároky jednotlivých rostlin na půdu, až poté vysazovat nové druhy. Musí se pravidelně kontrolovat pH půdy a při odchylkách zjednat nápravu. Jakým způsobem se ekologicky okyseluje půda? Jaké rostliny se odvděčí krásným vzhledem?

Kyselý substrát jako cesta k výsadbě

Většina oblíbených venkovních rostlin miluje kyselé prostředí. Právě substrát je odpovědí, jak zvýšit úspěšnost pěstování vegetace. Špatně zvolená nebo nedostatečně kyselá zemina může pozastavit vývoj rostlin nebo zamezit jejich růstu. Například vřesy vyžadují ryze kyselý substrát, ale acidofilní prostředí potřebují též azalky, americké borůvky, brusinky, kalmie nebo rododendrony. Obdobně jsou na tom jehličnany jako jedle, smrky, túje, jalovce nebo cypřiše, z okrasných rostlin pak magnolie, hortenzie nebo různé druhy kapradin.

Mohlo by vás zajímat:  Mražení uchová potraviny i hotové jídlo stále chutné. Je ale potřeba dodržet základní pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola pH půdy

Jakým způsobem se zjišťuje kyselost půdy? Jednoznačně pomocí pH, přičemž lze odebrat k analýze vzorek nebo použít speciální měřič kyselosti, přičemž pH pod hodnotou 4,5 je velmi kyselé, v rozmezí 4,6 a 5,5 kyselé a od 5,6 do 6,5 mírně kyselé. Při vyšších hodnotách je nutné půdu správně okyselit, k čemuž se hodí použít přírodních prostředků. Nejčastěji zahradníci sáhnou po rašelině, která se míchá přímo s vrchní vrstvou půdy ve stejném poměru, nadto lze přidat zkompostované jehličí nebo jehličnaté piliny.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny potřebují specifické podmínky, při jejich splnění se stanou skutečnou ozdobou interiéru

Mulčování a použití kompostu

Ochránit půdu a vhodně ji okyselit se může pomocí mulče. Pro tyto účely se používá kompostovaná kůra nebo opětovně jehličí, kromě těchto dvou složek se vyplatí sáhnout po kamenech. Ideální jsou žula a křemeny, naopak je třeba se vyhnout dolomitu, vápenci, pískovci a travertinu, které mají opačné účinky. Samozřejmě je nutné okyselovací kúru opakovat každoročně, při nedostatečných výsledcích je možné použít i močovinu, síran amonný nebo dusičnan amonný, případně přímo síru.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/acidifying-soil
Přidat na Seznam.cz