Red Chili Pepper (1)

Domácí chilli papričky se pěstují snadno. Pro výsev semínek je čas ještě v březnu

Pokud jste milovníky ostrých jídel a máte možnost vypěstovat si vlastní chilli papričky, pusťte se do toho! Získáte mnoho benefitů a možná nový koníček, který vás zcela pohltí. Pěstování chilli je zábava a plody mají řadu pozitivních účinků na zdraví!

Začněte výběrem papriček

V první řadě je potřeba se rozhodnout, zda budete pěstovat ze semínek, nebo si koupíte již hotové sazeničky. Liší se doba růstu, na některé papričky si počkáte až devět měsíců, z jiných budete mít zralé plody již za půl roku. Je potřeba rozmyslet si, jaké odrůdy budete pěstovat – dle náročnosti a obsahu kapsaicinu, aby pro vás byly plody stravitelné.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší odrůdy okurek pro pěstování na zahradě i balkoně

Pokračujte předpěstováním

Pokud se rozhodnete pěstovat ze semínek, je pravý čas začít začátkem roku, během ledna až března. Připravte si vhodné nádoby a pořiďte semínka. Dobře si označte, co jste kam zaseli. Pokud je později budete přesazovat ven, budete vědět, kterou rostlinu sázíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Přesazujte po zmrzlých

Zhruba okolo května, kdy již budete mít jistotu, že vám papričky nezmrznou, a především už budou dostatečně velké, je můžete přesadit. Ve většině případů již budou mít květy, výšku 20–30 cm a půjde o zdravě vypadající rostliny. Přesadit je můžete buď do skleníku či fóliovníku, nebo jen tak ven do dostatečně prostorných květináčů. Pak už stačí jen se o ně starat, nepřelít je, nevystavit na přímé slunce – musí si zvykat postupně. A v létě se pak radovat z chutných plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Říše zeleniny je bohatá a je škoda omezovat se na pár druhů. Vyzkoušejte opravdovou superzeleninu

Chilli a zdraví

A proč je vlastně konzumovat? Mají velice zajímavé složení.

  • Obsahují vitamín C.
  • Jsou plné antioxidantů (lutein, betakaroten).
  • Vyskytují se v nich minerální látky (draslík, mangan, železo).
  • Jsou zásobárnou vitamínu B.

Kapsaicin velmi rychle pomůže také při rýmě, zánětu dutin, dokáže nabudit imunitu. Přesto chilli většina lidí používá kvůli příjemné chuti na jazyku a využití v kuchyni, které nabízí opravdu pestré, ať už do thajské kuchyně, či na obohacení klasického guláše.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-peppers-and-chillies/
Přidat na Seznam.cz