Gardening Agriculture Concept Woman Farm Worker Hands With Basket Picking Fresh Ripe Organic Tomatoes Greenhouse Produce Vegetable Food Production Tomato Growing Greenhouse

I zelená rajčata mohou po sklizni dozrát. Stačí jim dopřát vhodné podmínky

Říjen je měsíc, kdy se zbavujeme rajčat ze všech keřů. Už mohou hrozit noční nebo ranní mrazíky, které by rajčata nemusela přežít. Chladno a vlhko pro zrání rajčat není dobré, ale i když je natrháte zelená, můžete z nich mít plody, které později využijete do salátů nebo na výrobu domácího kečupu. Při správném skladování totiž postupně dozrají a vy je budete mít čerstvá.

Chuť čerstvých rajčat si vychutnáte i v lednu

Pokud se zhorší počasí, je načase rajčata sklidit. Chladné dny, ale také častý déšť můžou být důvodem, proč se raději zbavit rajčatových keřů, i když jsou některé plody ještě zelené. Objevit se může hniloba nebo jiní škůdci, kteří mohou úrodu zničit. Nemusíte se ale bát, pokud sklidíte ještě zelená rajčata. Pomocí jednoduchých rad z nich brzy budete mít červená rajčata, která budou chutná.

Mohlo by vás zajímat:  Paprika dokáže obohatit každé jídlo. Její druhy nabízí na sto chutí a barev

Zeleninu můžete nechat snadno dozrát. Zelená rajčata sbírejte na konci října, protože poté už může hrozit velká zima. Dávejte si pozor, abyste ke zdravým plodům nedávali například plesnivé nebo jinak poškozené – mohly by napadnout i zbytek úrody, kterou byste pak nemohli využít. Natrhaná zelená rajčata skladujte v nádobách, které budou vzdušné – vhodné jsou proutěné koše nebo dřevěné krabice. Rajčata do nich můžete navrstvit.

Zdroj obrázku: Freepik

Vydrží rajčata celou zimu?

Zelená rajčata uchovávejte především na tmavém, suchém a chladném místě. Teplota by se měla pohybovat okolo 8–10 stupňů, poté budou rajčata dozrávat postupně a pomalu, stejně jako tomu je venku. Místnost, kde je máte uložená, navštěvujte každých pár dní. Rajčata kontrolujte, aby nezačala plesnivět. Nemocné rajče poznáte na první pohled, bude mít hnědé skvrny a nebude jasné barvy.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit listy květáku je velká chyba. Prospějí zdraví, zakomponovat je lze do mnoha receptů

Jestli máte na rajčata velkou chuť a nechce se vám čekat, až dozrají, můžete tento proces urychlit. Stačí je dát například na okenní parapet, kde budou denně na slunečním světle a mohou dozrát o něco dříve. K nim můžete přidat jablka, banány nebo broskve. I ze zelených rajčat si ale můžete připravit chutný salát.

Zdroj: https://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/vegetables/how-to-ripen-green-tomatoes
Přidat na Seznam.cz