Pea Flowers Garden

Hrachor vonný okouzlí nádhernou vůní i jemnými kvítky, které se budou pnout za sluncem

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je popínavá rostlina, která kvete od června do září. Snadno se zamění s hrachorem širolistým, což je trvalka bez vůně. Hrachor vonný je naproti tomu letnička s jemnými květy zbarvenými do růžové, fialové a modré nebo i bílé a pastelově žluté, a jak už z názvu vyplývá, krásně voní.

Můžete si ji nastříhat i do vázy a těšit se tak z omamné vůně i doma, vydrží asi týden. Jak se o ni správně postarat?

Jak zasít?

Hrachor musíme vysévat každý rok na přelomu března a dubna. Pokud nemáme možnost ho zasít přímo do země, použijeme menší květináče, kelímky anebo rašelinové sadbovače. Na zahrádce sázíme přímo k pergole či plotu, zkrátka tam, kde se bude moci pnout. Sázíme po dvou až třech semínkách do důlku, důlky musí být dál od sebe, a zakryjeme zeminou.

Mohlo by vás zajímat:  Rychle rostoucí živý plot zajistí soukromí a dekorativní ohraničení pozemku
Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče

Poté zaléváme pravidelně, ale s mírou. Hrachor nesnese silně zamokřenou, těžkou půdu, zároveň je nerad dlouho na suchu. Vyžaduje hodně světla a libuje si na sluníčku. Na začátku dubna přesadíme rostlinu do země. Jestliže pěstujeme hrachor na balkoně, vybereme větší truhlíky, hrachor se totiž rychle rozrůstá.

Hrachor pravidelně hnojíme a vyvarujeme se dusíkatým hnojivům, hrachor dusíkem půdu obohacuje. Správné hnojení zamezí bílému povlaku na povrchu. Můžeme taky substrát čas od času načechrat špejlí, provzdušnit tak půdu, a tím ji ozdravit. Dbáme na velkou ochranu před škůdci, jako jsou plzáci španělští, tedy slimáci, kteří rostlinu nenechají jen tak netknutou.

Mohlo by vás zajímat:  Túje potřebují v zimě podpořit. V kondici stromy udrží obyčejné droždí

Riziko úhynu

Co dělat, když hrachor přehnojíme nebo nám bez zjevného důvodu začne vadnout? Přesadíme. Je to krapet extrémní krok, zároveň je potřeba jednat rychle s co největší opatrností. Rostlinu vyjmeme z květináče, mírně vyklepeme a položíme zpátky. Můžeme lehce zastřihnout kořínky a ošetřit je černým uhlím. Černé uhlí vydesinfikuje konce a umožní rostlině dříve regenerovat.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/sweet-pea/care-of-sweet-peas.htm
Přidat na Seznam.cz