Houby šiitake lze pěstovat v domácích podmínkách od jara do podzimu
Češi jsou králi lesa, každoročně nasbírají tuny hub v průběhu letních a podzimních měsíců, přičemž mezi nejoblíbenější patří bezesporu hříbky. Houbovka, bramboračka nebo smaženice vévodí tuzemskému jídelníčku. Ale kde vzít houby po zbytek roku? Mohou se použít nasušené, nebo ještě lépe, vypěstovat se mohou přímo čerstvé, například exotické houby šiitake. Myslíte si, že je to nemožné? Opravdu, tyhle exempláře si můžete dopřát doma kdykoli, stačí se pustit do práce.
Houby z východní Asie pro zdraví
Houževnatec jedlý, který je známý jako houba šiitake, pochází z dalekých oblastí východní Asie. V čínském, japonském nebo thajském lidovém léčitelství má své nezaměnitelné místo, protože má mnoho zdravotních benefitů. Na základě zkušeností pomáhá posilovat imunitu, obsahuje totiž beta-glukany, ale také vitamíny, jako jsou B3 nebo D3, a minerály, zejména fosfor, vápník a velkou dávku draslíku, proto se užívá i pro podporu srdce. Šiitake se doporučují jako prevence před cukrovkou nebo aterosklerózou.
Pěstování hub šiitake doma
Šiitake nemají přílišné nároky na prostor, proto se mohou s úspěchem pěstovat v garáži nebo ve sklepě, ale také přímo v domácnosti. Nejčastěji jde o metody na dřevě či pilinách, přičemž k dostání je též pěstební kostka s podhoubím, která se prodává ve specializovaných prodejnách. Kostka se nechá ve fólii 72 hodin při teplotách mezi 14 a 17 stupni Celsia, po rozbalení je potřeba přidat o tři stupně Celsia více a zvýšit vlhkost na 90 procent. Šiitake potřebují pro svůj růst alespoň osm hodin slunečního záření. První úroda se objeví po dvou týdnech, následně je možné sbírat jednotlivé kusy každodenně, ale substrát se musí očistit 24hodinovou koupelí ve vodě. Proces lze opakovat asi pětkrát.
Na dřevě a pilinách
Další metodou je pěstování přímo na polenech z listnatých stromů (habru, dubu, buku). Metrové kusy musí mít na průměr do 15 centimetrů, ideální je čerstvé dřevo, aby bylo ještě přirozeně vlhké. Před použitím podhoubí je třeba zkontrolovat, že kmen netrpí žádnými plísňovými chorobami. Následně se do kmene pomocí vrtačky vytvoří otvory a nasadí podhoubí, utěsní se voskem a kmen se zabalí do fólie na dva měsíce. Uloží se na teplé a vlhké místo, poté se fólie odstraní a poleno se na 48 hodin namočí. V teplu a vlhku se pak začnou objevovat první houby, pěstování je možné od jara do podzimu.
Zdroj: https://www.fungially.com/blogs/growing-mushrooms/growing-shiitake-mushrooms-indoors-multiple-options, https://www.fieldforest.net/product/shiitake-on-logs-instruction-sheet/instruction-sheets, https://www.healthline.com/nutrition/shiitake-mushrooms, https://www.britannica.com/science/shiitake-mushroom