Plants Pot With Watering Can

Houby na zahradě těmi nejlepšími spojenci: v symbióze s rostlinami jsou poklad

Mykorhiza značí symbiotické soužití hub s kořeny vyšších rostlin. V přírodě k této symbióze dochází přirozeně a pozitivně ovlivňuje růst vegetace. Jak docílit podobného soužití na zahradě, kde jsou povětšinou kulturní a okrasné rostliny? Na obhospodařovaných pozemcích k mykorhize přirozeně nedochází, je ale možné využít speciálních mykorhizních vakcín. Jaké existují a proč je nanejvýš vhodné je používat?

Běžný fenomén v přírodě

Co je vlastně mykorhiza? Jedná se o symbiózu, vzájemně prospěšné soužití hub, které se vyskytují na kořenech rostlin. Název vychází z řeckých slov pro houbu (mykes) a kořen (rhiza). Vlivem mykorhizy se mohou různé organismy správně vyvíjet a ve vzájemném souladu těchto dvou složek je až 80 procent veškeré vegetace na zeměkouli. Vlákna hub totiž rozšiřují kořenový systém a umožňují hladký příjem vody a živin, naopak získávají glukózu, která vzniká při fotosyntéze.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivové hnojivo dodá rostlinám živiny přírodní cestou
Zdroj obrázku: Freepik

Pro rychlejší a zdravější růst rostlin

Vlivem mykorhizy jsou rostliny zdravější a rychleji rostou, k tomu jsou odolnější vůči povětrnostním podmínkám, zejména mrazům. Lépe snášejí útoky různých půdních patogenů a dobře reagují na výkyvy pH půdy. Podle odborníků je mykorhiza odpovědí též na otázku, jak docílit bohatší úrody, proto se mohou na zahradě používat mykorhizní vakcíny, které obsahují živé podhoubí hub, nebo přímo zárodky, přičemž existuje více typů.

Jak aplikovat mykorhizní vakcínu

Výhodou těchto vakcín je, že se používají jednorázově na jaře nebo na podzim, přičemž se roztok aplikuje přímo ke kořenům konkrétního keře nebo stromu. Další dva měsíce se nemusí půda přihnojovat, houby si musí navyknout novému prostředí a rozvinout se, aby mohly posílit vybranou rostlinu. V obchodech jsou k dostání nejčastěji tři druhy těchto vakcín:

  • ektotrofní mykorhizní vakcína na jehličnaté a listnaté stromy, po které se z podhoubí vytvoří spletitá síť houbových vláken;
  • endotrofní mykorhizní vakcína je univerzální a po aplikaci se dostávají houby přes buněčné stěny přímo do nitra kořenů;
  • ectendotrofní mykorhizní vakcína je směsí předchozích dvou a je vhodná pro použití na acidofilní rostliny, jako jsou rododendrony, azalky a borůvky.
Zdroj: https://www.mykepro.com/mycorrhizae-benefits-application-and-research.aspx
Přidat na Seznam.cz