Hnědnutí tújí může souviset s nevhodnou péčí, škůdci nebo domácími mazlíčky
Živý plot z tújí patří k tuzemským tradicím, zeravy zdobí pozemky na venkově a parky ve městech. Jejich výhodou je neprostupná a bujná zeleň, která zabrání nechtěným pohledům zvědavců i sousedů. Nejsou náročné na pěstování, ale přesto si říkají o pozornost, když začnou hnědnout. Z jakých důvodů chřadnou a jak je možné zjednat nápravu, aby zase túje získaly sytě zelenou barvu?
Pravidelná kontrola jehličnanů
Mnozí pěstitelé mají pocit, že stačí túje vysadit, nechat je svému osudu a jednou za rok je obřezat. Zeravy sice patří mezi nenáročné rostliny, ale přece jen potřebují pravidelnou kontrolu, aby se mohlo včas zabránit jejich chřadnutí. Prvním signálem, že se s tújemi něco děje, je žloutnutí až hnědnutí okrajů a větviček. Důvodů pro tento stav může být více, proto je nutné řádně prohlédnout stromky a větve a odhalit, co je příčinou zhoršeného stavu vegetace.
Faktory vedoucí k hnědnutí tújí
Hnědnutí tújí může být z vnějších příčin, často je na vině znečištěné prostředí nebo kontaminovaná půda. Tento problém se objevuje ve městech nebo v lokalitách se silným znečištěním toxickými látkami z výrobních závodů nebo z rušné dopravy. Dalším důvodem pro chřadnutí tújí je nedostatečné zalévání. Mnozí zahradníci vůbec túje nezalévají, což je veliká chyba, která se může promítnout do jejich vzhledu. Zálivku je navíc nutné provádět rovněž v průběhu podzimu nebo teplé zimy do doby, než nastoupí tuhé mrazy. Přílišné zalévání ale též škodí, kořeny mohou být vystaveny hnilobě.
Škůdci, infekce i zvířecí moč
Proč túje hnědnou? Na vině mohou být škůdci, kteří jsou pozorovatelní na větvičkách, příznakem je uvadání zeleně. Mezi nejčastější škůdce patří svilušky, molovky nebo brouk krasec Lamprodila festiva. V těchto případech je nutné použít zakoupené přípravky k jejich likvidaci. Při náhlém zhnědnutí se jedná spíše o plísňová onemocnění, hrozí zejména fuzarióza, kdy je potřeba použít fungicidy. Vinu na chřadnutí tújí mohou mít i domácí mazlíčci. Pravidelné vykonávání potřeby na tyto jehličnany jim škodí, je proto potřeba je ochránit pomocí sítí nebo jiných fyzických bariér, aby se zvířecí moč na stromky nedostala.
Zdroj: https://myperfectplants.com/blogs/blog/thuja-green-giant-tree-problems