Hnědnutí a žloutnutí listů pokojových lilií souvisí se špatnými podmínkami
Lilie je rostlina, které se v domácnostech daří a je tak velmi oblíbená. Poměrně častý je u ní ale problém žloutnutí či hnědnutí listů. A co víc, tento problém není pouze estetický. Naopak může poukazovat na daleko závažnější dlouhodobé problémy. Na co si tedy dát pozor a jak žloutnutí zastavit? Právě to se dozvíte v dnešním článku.
Co může žloutnutí listů způsobovat
Lilie je velmi oblíbená pokojová rostlina nejen pro svůj hezký vzhled a opojnou vůni, ale také kvůli svým kvalitám, jako je čištění vzduchu. Její výhodou je zároveň i to, že za dobrých podmínek bude majiteli dělat parádu po celý rok. Pro svůj život potřebuje polostín, úrodnou a propustnou půdu a bohatou zálivku. Co tedy způsobuje to, že se jí nedaří?
I když má lilie zálivku ráda, nadměrné zalévání může být jedním z důvodů žloutnutí. Také může dojít ke spálení listů přímým a silným slunečním zářením. Žloutnutí ale může značit také daleko větší problém, a to napadení škůdci, zejména sviluškami. Zbarvování ale také nemusí znamenat nic horšího než stárnutí listů.
Hnědnutí pak může značit špatnou teplotu či vlhkost vzduchu, tvrdou vodu či přehnané hnojení. V krajních případech mohou být i varováním před houbovou infekcí.
Jak zbarvování jednoduše zastavit
Na to, abyste listy udrželi v té nejlepší kondici, stačí pouze jednoduchá zálivka. Listy pak budou lesklé a zelené. Hlavní ingrediencí této směsi je cukr. Půl lžíce této suroviny rozpusťte v půl litru převařené vody. Poté, co roztok vychladne, jím postiženou rostlinu zalejte. Doporučená frekvence této procedury je jednou měsíčně.
Zároveň také nezapomínejte, že pro tyto rostliny je důležitá kvalita vzduchu. Také se na ně ale chytá prach. Proto se snažte listy pravidelně otírat. Rostlina tak bude působit vzhledněji a zároveň bude mít lepší podmínky pro svůj život.
Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/houseplants/peace-lily-leaves-yellow-brown/