Exotické krásky rostou v oblibě, mnozí pěstitelé ale neznají zásady péče o orchideje
Orchideje patří bezpochyby mezi nejoblíbenější pokojové rostliny moderní doby. Jsou ale určité chyby, kterých byste se měli vyvarovat. Díky dodržení několika základních principů vám bude orchidej dlouho kvést a dělat radost. Protože pochází z tropických krajů, jsou zvyklé na úplně jiné životní podmínky. V džungli tvoří jejich denní chléb:
- vysoká vzdušná vlhkost,
- teplo,
- časté deště.
V mírném podnebném pásu panují logicky naprosto jiné podmínky než na rovníku. Existují ale způsoby, jak rostlině původní prostředí co nejlépe nasimulovat. Vyšlechtěné druhy orchidejí se zároveň trochu liší od svých divokých předků, a jejich pěstování je proto o něco snazší.
Voda, voda, voda
U orchidejí byste neměli vodou nikdy šetřit. Nemáme ale ani tak na mysli zalévání, jako vlhkost vzduchu. Hlavní roli hraje umístění květináče v interiéru. Orchideji se bude dobře dařit v koupelně, kde je obvykle teplo a vlhko. Nezapomeňte ale, že nesmí být v úplné tmě. Rozhodně jí nevybírejte místo u topení, kde bývá vzduch nejvíc suchý. Pro jistotu si můžete také pořídit zvlhčovač vzduchu, který pravidelným měřením vlhkosti a sycením interiéru párou zajistí ideální podmínky pro růst.
Orchideje velkou část vláhy vstřebávají prostřednictvím svých vzdušných kořenů, které vyrůstají do prostoru. Zalévání proto omezte na jednu dávku týdně. V parních letních dnech je můžete zalévat dvakrát i třikrát týdně podle aktuální potřeby. Důležité je, aby hlína v květináči zůstala stále mírně vlhká.
Výživa
Dále můžete orchideji přilepšit hnojením. Na trhu najdete tekutá i pevná hnojiva. Dokonce se vyrábí hnojiva určená speciálně pro orchideje. Obvykle je sežnete ve formě pelet nebo slisovaných tyčinek. Mívají pestré zářivé barvy, tak dejte pozor, aby se k nim nedostaly malé děti nebo domácí zvířata. Představují pro ně vysoké riziko otravy, která může mít i trvalé následky.