Gardening Concept With Hands Planting Flower

Duben přeje sázení levandule. Léčivá rostlina je vhodná i pro začátečníky

Levandule je krásná dekorativní rostlina, pro jejíž příjemnou vůni ji zahradníci rádi pěstují. Díky nízkým požadavkům a vysoké odolnosti je ideální pro začátečníky. Nadcházející jaro je nejlepší čas na vysazení této rostliny.

Nenapodobitelná levandule

Oblíbená levandule pochází ze středomořského regionu, v současnosti se však pěstuje v zemích po celém světě. Je také velmi populární v Polsku. Díky léčivým vlastnostem získala pojmenování levandule lékařská. Listy a stonky jsou pokryté stříbrnými chloupky, zatímco fialové nebo modré květy (v závislosti na odrůdě) tvoří krásné, ozdobné květenství. Rostlina dorůstá asi 50 centimetrů a rychle roste.

Mohlo by vás zajímat:  Rýmovník: zázračná bylinka nejen pro čistý vzduch a zdravé dýchací cesty

Levandule není jen dekorativní, jde o léčivou bylinu. Díky svým vlastnostem se často využívá v rostlinné medicíně. Vykazuje uklidňující a relaxační účinek, podporuje trávení, posiluje imunitní systém, urychluje hojení ran a má také vlastnosti antiseptické a protiplísňové. Navíc odpuzuje nevítaný hmyz včetně komárů, much nebo brouků a efektivně chrání zahradu před invazí šneků.

Zdroj obrázku: Freepik

Výsadba rostliny

Konec března a začátek dubna jsou skvělý čas pro výsadbu levandule do země a setí do krabic nebo květináčů. Semena levandule by se měla před výsevem podrobit stratifikaci. Tento postup stojí za to provést nejpozději v březnu. Semena nasypte do nádoby s trochou zahradní půdy nebo vlhkým pískem. Vložte do chladničky na 2–3 týdny. Potom semena zasejte spolu s pískem nebo půdou.

Mohlo by vás zajímat:  Koupené bylinky z obchodu je vhodné přesadit a dobře zalévat. Poté bohatě porostou

Můžeme také vysadit levandule z nakoupených sazenic. Ať už je zasadíme do země, nebo do květináče, stojí za to to udělat brzy na jaře. Levandule vysazená v dubnu se dobře ujme a rychle poroste. Při výsadbě rostliny do země se vyplatí držet vzdálenost mezi řízky nejméně 40 cm. Na začátku jim můžeme poskytnout hnojivo, ale není to nutné. Při výsadbě levandule v květináči je třeba pamatovat na to, že nádoba by měla mít objem kolem 10 litrů. Díky tomu se bude moci dobře rozvíjet kořenový systém.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/lavender/growing-guide
Přidat na Seznam.cz